Дата публикации записи:

20 Март, 2014 в 23:06

Виховання дочки

Батьки мають великий вплив у сім’ї, але діти дорослішають, набувають своїх особливих індивідуальних рис і якостей, які абсолютно відрізняються від батьківських. Мені доводилося зустрічатися з молодими жінками, які створили себе і свою сім’ю, хоча вони самі ніколи не жили в повній сім’ї. Когось виховувала тільки одна мама, когось — батько або навіть бабуся.

Мені зустрічалися жінки, які виросли в благополучних сім’ях, де батьки поважали і кохали одне одного, але їхні доньки так і не змогли ані створити, ані зберегти своє власне щастя. Те саме і з кар’єрою, і з відчуттям повноти життя і щастя. Не знаю, чому так відбувається. Може, у кожної людини є якесь начало, яке і здійснює свій вільний вибір,- або позитив, або руйнування. І все-таки більшість людей, і наших дітей зокрема, можна переконати, навчити, спрямувати. Завдання батьків — допомогти їм розкритися, зрозуміти себе, відчути свою індивідуальність і знайти свій шлях в житті. Ми не можемо покласти на себе всю відповідальність за їхнє майбутнє щастя або особистий вибір, але можемо сприяти тому, щоб вони оволоділи навичками та уміннями, які допоможуть їм подолати примхи долі.

Стимулюйте інтелект вашої доньки. Якщо ви спеціально організовуєте діяльність дівчинки, то тим самим створюєте сприятливі умови для стимуляції виникнення багатьох нових нейронних зв’язків в корі головного мозку. Таким чином ви стимулюєте розвиток її інтелекту. Якщо від самого народження вона житиме в одноманітній, похмурій обстановці, то її інтелектуальні здібності будуть низькими.

Найважливіше — не проґавити час, тому що в ранньому віці є певні періоди, коли мозок дитини найбільш сприйнятливий до стимуляції розвитку тих або інших якостей і навичок. Якщо цей час проґавити, то пізніше буде значно важче їх засвоїти. Оскільки батьки мають великі можливості щодо створення необхідної обстановки для організації розвитку дитини, то їм і належить вирішальна і провідна роль в підвищенні її інтелектуального рівня.

Формуйте правильну самооцінку доньки. Найважливіша характеристика кожної людської особистості — її самооцінка. Свій власний образ, закріплений в нашій свідомості, визначатиме будь-яке рішення, яке доведеться приймати в житті. Значною мірою він впливатиме на всі особисті нещастя та успіхи. Він відображатиметься на службових успіхах, на виборі чоловіка, на вмінні знаходити і зберігати друзів і навіть на здатності любити. Висока самооцінка дає можливість дівчинці сміливо братися за щось нове, іноді зазнавати невдач та все ж таки перемагати.

Приймайте свою дочку такою, яка вона є, любіть її та говоріть їй про це, але не забувайте, що для високої самооцінки цього ще недостатньо. Потрібно, щоб цінність особистості вимірювалася якимись реальними успішними справами. Тому навчіть її робити те, що їй до душі, до чого вона найбільше схильна. І тоді вона одержить визнання не тільки від вас, але і від інших оточуючих. Не намагайтеся виростити її «в теплиці». Вона має право долати свої труднощі сама. Ви можете їх передбачати і зробити так, щоб у доньки з’явилася можливість, здатність впливати на своє оточення, на перебіг подій, здобувати перемоги. Зробіть усе для того, щоб донька знала, що вона — не безпорадна істота і від неї залежить дуже багато.

Тому навчіть її бути компетентною, вигідно виділятися у вибраних нею видах діяльності, виконувати якусь справу краще за більшість її одноліток і навіть однолітків.

Кожна дівчинка, дівчина повинна мати близьку подругу. Ви можете зробити дуже багато для того, щоб підтримати і зміцнити їхню дружбу.

Пам’ятайте, що у наш час успішній самооцінці молодої жінки сприяє не тільки щасливе заміжжя, діти і сім’я, але й успішна кар’єра, що приносить високий заробіток, а також участь у прийнятті рішень і усвідомлення відповідальності за свої вчинки.

Навчіть дочку спілкування. Її благополучне майбутнє багато в чому залежить від її здатності правильно спілкуватися з оточуючими. Її дійсна людська сутність виявиться в тому, наскільки вона зуміє співпрацювати і взаємодіяти з іншими людьми. Багато в чому здібність до спілкування залежить від батьків. Батьки повинні навчити дівчинку бути відкритою і доброзичливою, вони мають любити її, створюючи тим самим чуття захищеності, не обмежуватися повчаннями, а самим показувати приклад гідного поводження: любов, що дає дитині відчуття повної захищеності; відкритість усім людям (не тільки близьким і рідним); зовнішню привабливість в одязі, манерах, але без надмірностей, щоб не віддалити оточуючих; правильної соціальної поведінки; середній (як мінімум) рівень розвитку мовленнєвих навичок, що сприяє полегшенню спілкування та умінню підтримати розмову.

Контролюйте й обмежуйте перегляд телепередач, щоб ваша донька не стала «телезалежною». Зайва пристрасть до переглядання телепередач заважає інтелектуальному і соціальному розвитку дітей. Практично щодня ми бачимо, як телевізор краде у наших дітей час, а з ним здоров’я, інтелект, невимушеність. Переглядання телепередач істотно уповільнює розвиток у дошкільників лівої півкулі, яка відповідає за розвиток мовлення. Це означає, що у таких дітей в майбутньому виникнуть проблеми в спілкуванні. Деті-телемани можуть відставати в емоційному розвитку. Їхні дії визначатимуться здебільшого миттєвими поривами на шкоду роздумам і обговоренню з іншими особами. Щоб боротьба з телевізором проходила успішніше, заповнюйте вільний час доньки активними заняттями: хатніми справами, спортом, музикою, корисною роботою.

Навчіть дочку передавати любов, виявляти свої відчуття і правильно ставитися до сексу. До того, як до неї прийде глибоке почуття, вона вже повинна відчувати, що таке любов. Найпростіший і надійніший спосіб виростити ласкавих, люблячих дітей — оточити їх турботою і ніжністю від самого дитинства. Дітям необхідно бачити, як тато і мама обіймають і цілують одне одного, наприклад, коли зустрічаються увечері або йдуть із дому вранці. Це повинно стати традицією. Якщо жінка зігріта коханням чоловіка, вона випромінює любов до своїх дітей. (Найкращий спосіб передати батьківську любов — кохати матір своїх дітей.) Її любов до них буде невичерпною.

Це зовсім не означає, що батьки-одинаки не можуть оточити своїх дітей любов’ю. Можуть, тільки їм це зробити значно важче. Найгірше для дитини жити з батьками, які вже давно не кохають одне одного, а тільки з’ясовують стосунки і принижують одне одного.

Дуже важливо, щоб дочка розуміла, що до складної сфери стосунків між чоловіком і жінкою належать і люб’язність, і увага одне до одного, і ніжність, і розуміння, і рівноправ’я у взаєминах. Вона повинна зрозуміти і відчути всю повноту любовних стосунків. Не обмежуйте її знання тільки технікою сексу — це буде ведмежа послуга. Їй обов’язково слід дізнатися про етичні цінності кохання, про значення відповідальності перед коханою людиною, про готовність усе для неї зробити. Навчити цього можуть тільки ті батьки, які кохають одне одного.

Надайте доньці максимальні можливості для здобуття знань

і вмінь. Подумайте, як заохочувати прагнення вашої дівчинки зайнятися чимось новим, як зацікавити її різноманітною діяльністю. Зробивши це, ви вплинете на її життєвий успіх.

Потурбуйтеся про те, щоб вона охоче вчилася кататися на лижах, ковзанах, грати в м’яч, бігати підтюпцем, доглядати за садом або квітами, заробляти гроші. Заповніть її життя посильними труднощами, долання яких веде до успіху. І тоді успіх стане супутником її життя. Вона навчиться не здаватися, йти до перемоги, не боячись поразок, тому що з малих років набула упевненості, що впорається з будь-якою справою. Ураховуйте при цьому її індивідуальні сильні і слабкі сторони.

Виховуйте в ній самостійність і незалежність. Кінцева мета батьківського виховання полягає в тому, що коли донька покине батьківський дім, вийде з-під нашої опіки і заживе самостійно, то створить власне сімейне гніздо, в якому буде щасливою. Тому ми маємо право моделювати ситуації, що дадуть можливість дівчинці проявити відповідальність на практиці, випробувати себе в труднощах. Вона не привчиться до самостійності, якщо їй ніде спробувати власні сили, пережити невдачі. Щоб навчити її відповідальності, починайте з раннього дитинства. Будьте готові до того, що вона зробить якісь дурниці і припуститься помилок. Навчіть її розуміння того, що ніхто не зробить за неї вибір, не прийме рішення, і дайте їй робити це самій. Можливо, вона помилиться, але це буде її помилка і її досвід пізнання життя. Нехай якомога раніше і частіше приймає рішення. Нехай відчуває, що на її думку зважають. Нехай бере участь в сімейних радах. Нехай за щось відповідає.

Вам необхідні теплі стосунки з донькою, засновані на взаєморозумінні. Незалежно від її віку, найкращий шлях до хороших взаємин з нею — це спокійне, привітне спілкування. Благодатний час для спілкування з донькою-підлітком — «до і після півночі». Це зручний час для неквапливої бесіди. Телевізор вимкнено, телефон не турбує, гості, якщо були,- розійшлися.

Пізній час узагалі налаштовує на довірчий лад. Спокійна обстановка сприяє бесіді, коли можна поговорити відверто, поділитися думками, поспівчувати. Нинішні підлітки переживають значні стреси, що не проходять для них безслідно. Якщо ви в скрутну хвилину опинитеся поруч із донькою просто як добра людина, яка її розуміє, можливо, вона зважиться на відвертість, відкриється вам. Можливо, розповідь про труднощі, що були у вас в її віці, наведе її на думку, як розв’язати складну проблему, пережити розчарування або приниження, яке боляче поранило душу. Головне в спілкуванні — щирість, турботливість і любов. У цій благодатній атмосфері можна говорити про що завгодно, адже донька довіряє вам.

Намагайтеся вчасно змінити своє ставлення до неї, коли вона подорослішає: відтепер ви не вихователь, а старший друг, співрозмовник і навчений життям порадник.

Пишайтеся своїми доньками і говоріть їм про це. Захоплюйтеся не тільки їхньою зовнішністю, але й розумом, кмітливістю, практичністю.

Поважайте їхній вибір — супутника життя, професії, способу життя, і ви зможете зберегти хороші взаємини з ними.

Учіться і зростайте разом із вашою донькою і пам’ятайте про те, що кожне нове покоління в чомусь розумніше за своїх батьків.

Будьте щасливі самі і передайте відчуття повноти життя своїй доньці. Навчіть її бути щасливою.

Озбройте її сучасними знаннями психології для того, щоб вона розуміла, що відбувається з нею, з її відчуттями та емоціями. Допоможіть їй стати красивою, упевненою в собі жінкою.