Дата публикации записи:

22 Декабрь, 2013 в 14:42

Вікові особливості дівчаток 7-12 років

Ми з вами говорили про перший фізіологічний криз, який припадає на 2-4 роки. У 7 років настає другий фізіологічний криз. Його суть до кінця ще не з’ясована. На думку вчених, у період другого кризу припиняється активна діяльність дужкової залози, унаслідок чого «знімається гальмо» з діяльності статевих і низки інших залоз внутрішньої секреції, наприклад: гіпофіза, кори наднирковиків. Фізіологічний криз вимагає від організму дитину значного напруження і мобілізації всіх його резервів, що призводить до підвищеної стомлюваності й нервово-психічної вразливості. Тому ви повинні бути особливо уважні до доньки. У період цього кризу дитина поволі, але неухильно починає переходити від емоційного життя до життя свідомості. І школа всім своїм устроєм допомагає їй подолати недоліки критичного віку, швидше увійти до спокійного русла. У віці від 7 до 12 років дівчинка пізнає світ душею і серцем, її емоційне життя і життя душі стають глибшими.

У цей період у неї особливо ростуть ноги, вона може перетворитися на отаку зворушливу нескладну голінасту істоту. Виявляється активізація гормональної діяльності, зумовлена впливом гіпоталамуса, гіпофіза та інших залоз внутрішньої секреції. Естроген і прогестерон, головні статеві гормони дівчаток, прискорюють засвоєння протеїнів, уповільнюють зростання і сприяють накопиченню жиру. Чим вищий рівень цих гормонів, тим округлішими є форми тіла, тим більшими стають груди. Приблизно в 10 років починає накопичуватися жир у ділянках грудей, стегон, сідниць — в організмі йде підготовка до «сезону» менструацій.

Сьогодні середній вік початку менструацій — 12,8 року. Тому мамі добре б заздалегідь підготувати дівчинку до їх «настання». Тим більше що в період від 8 до 12 років зв’язок дівчинки з матір’ю переходить на іншій, вищий якісний рівень.

Важливого значення набувають подруги. Відчувати, що тебе люблять подруги, для дівчинки віком 11-12 років важливіше, ніж мати славу обізнаної та незалежної людини. У цей же час вона усвідомлює своє Я.

Над 8-10-річними дівчатками ще не тяжіють статево-рольові стереотипи. Вони лазять по деревах, їздять на велосипеді, учаться плавати (якщо до цього не навчилися) — вони справжні дослідники світу, що відкривається перед ними.

Дівчинка 11-12 років більшою мірою схильна до впливу сталих стереотипів щодо фігури, одягу, поведінки. Дівчатка цього віку більш зосереджені на своїх душевних переживаннях, відчуттях, тому їм так потрібні мами, які можуть навчити їх виражати свою індивідуальність.

У 7-12 років дівчинка як особистість стає сильнішою. Вона вже «вбудувалася» у цей світ, виявила свою цікавість і схильності, знайшла багато друзів, проте вона значно більше, ніж раніше, відчуває потребу в усамітненні. Якщо в неї немає окремої кімнати, то допоможіть облаштувати затишний куточок, де б їй ніхто не заважав проводити час наодинці із собою.

Усі дівчатка в цей період надзвичайно енергійні, і кожна свою нестримну енергію використовує на свій лад. Одна займається волейболом або баскетболом, друга із захватом шиє своїм лялькам супермодне вбрання, третя захоплюється бальними танцями, четверта обожнює співати в хорі, а п’ята умудряється поєднувати відразу декілька видів діяльності. Найголовніше в цей момент — зрозуміти, відчути, що їй дійсно подобається, чим вона хоче займатися, і надати їй цю можливість.

Тільки у віці 7-9 років у дівчинки виявляється концептуальне мислення. На жаль, багато хто з нас не помічає цих «симптомів», оскільки припускають початкову наявність цих здібностей у дитини. Надто рано ми вимагаємо від неї, щоб вона розуміла наші раціональні доводи, і тим самим заплутуємо її у власних відчуттях. Вона ж багато речей розуміє інтуїтивно.

У цей же період (від 7 до 12) відбувається статева поляризація. Хлопчики грають у військові ігри, наслідують героїв, лицарів, більше тягнуться до батька, а за його відсутності — до чоловіків узагалі (тренера, учителя фізкультури, керівника гуртка, брата матері). Дівчатка обговорюють моди, господарювання, зближуються з матір’ю і можуть закохатися в учителя-чоловіка (якщо такий в школі є).

Оскільки оформлення вторинних статевих ознак у дівчаток відбувається дещо раніше за їхніх однолітків-хлопчиків, їхня гормональна «зрілість» сприяє тому, що вони стають спокійнішими, ніж хлопчики, дисциплінованішими, стараннішими. Вони меншою мірою свавільні, прагнуть стверджувати себе в колективі успіхами в навчанні або в гурткових чи спортивних заняттях. Часто вони прагнуть показати себе кращими, ніж вони є. Дівчатка чутливі як до заохочення, так і до покарання. Якщо ви свою дочку ще до школи привчали до дрібної старанної роботи: помити посуд, витерти пил, полити квіти,- то вона буде більш підготовленою до шкільної праці за письмовим столом, дещо нудної, копіткої.

У молодшому шкільному віці наші доньки поступово засвоюють і усвідомлюють свою роль дівчинки. Тоді ж з’являються перші ознаки потягу до протилежної статі, перші ознаки сексуальності. Це відчуття забарвлене в романтичні тони. «Предмет кохання» зазвичай навіть не здогадується про неї, проте для дівчинки перша закоханість — дуже серйозне відчуття. Його у жодному разі не можна висміювати або засуджувати. Це може завдати шкоди психіці дитини і підірвати довіру до батьків.

Сексуальність

Ми з вами вже говорили про онанізм у маленьких дітей і його причини. Онанізм в молодшому шкільному віці зумовлений тими ж причинами: запальні процеси у ділянці статевих органів через недбалий гігієнічний догляд за ними, глистові інвазії (гострики), які викликають свербіння, а потім при терті або чесанні — сексуальне збудження. До цієї звички можуть призвести надмірне укутування, тісний одяг, які створюють умови для подразнення геніталій.

Медики називають ще одну причину: збудливу їжу — надлишок м’яса, смажені, гострі і пряні страви, шоколад, тонізуючі напої, а також перегодовування, через що відбувається переповнювання кров’ю тазових органів, а воно в свою чергу призводить до їх напруження і ранньої сексуальної стимуляції. Моралі, нотації тут не допоможуть — тільки доброзичливість і послідовність. Потрібно відвернути дитину від цієї звички, зайняти її увагу чимось цікавим: спортом, іграми, пізнавальною діяльністю. Онанізмом найчастіше займаються діти, які почуваються самотніми або мають дуже багато вільного часу.