Дата публикации записи:

21 Ноябрь, 2013 в 15:31

Дитина б’є себе, коли зробить шкоду

Син (п’ятьроків і п’ять місяців), коли зробить шкоду, починає сам себе бити. Коли я вперше це побачила, то була шокована. Він почав бити себе по голові кулаками, хоча я йому ще нічого і сказати не встигла. Ми його вдома не б’ємо, так, іноді, якщо дуже погано поводиться, я або чоловік можемо злегка ляскати, і все. Я з сином розмовляла, він відмовчується, навіщо він це робить. Сказати, що він у нас дуже балуваний, я не можу. Мені здається, що він такий же, як усі хлопчики в його віці. Що означає така поведінка?

Причини такої агресії, спрямованої на себе (або аутоагресії) потрібно шукати тільки в сім’ї. Адже така поведінка виникає не сама по собі, а під впливом якоїсь ситуації. Іноді так можуть робити діти, яких фізично карали в ранньому дитинстві. Буває і так, що аутоагресія виникає у дитини як реакція на власні невдалі дії, причому такі, що можуть викликати незадоволення дорослих. Багато батьків дітей, які звернулися до психолога з приводу аутоагресії у своєї дитини, ніколи не застосовували фізичних покарань по відношенню до дітей. Проте така поведінка може сформуватися і під впливом критичного ставлення дорослих, покарань словесних, демонстрації батьками негативного ставлення до дитини.

Малюк, побачивши розгніване обличчя мами або тата, такий напружений чи засмучений, що прагне будь-яким способом ослабити цю напругу, і тому ніби випереджає батьківську дію, б’ючи самого себе або завдаючи собі болю якимось іншим способом. Мені зустрічалися малюки, які билися головою об стіну або дряпали собі руки і обличчя. Гнів і роздратування дорослих у відповідь на помилки і «неправильну» поведінку дитини — одна з причин того, що дитина може прагнути завдати собі болю.

Трапляється і таке, що робити собі боляче дитина може під впливом ситуації, коли вона стала свідком травми іншої дитини. Звичайно це відбувається з емоційно чутливими малюками. Не витримуючи сильних переживань, вони прагнуть розділити біль з іншою дитиною.

Що робити, якщо ваш малюк б’є себе? Як правило, заборони не допомагають. Ви можете тримати дитину за руки, але він буде всіма силами прагнути вирватися. Іноді кращим способом припинити це є просто відхід дорослого. Ви можете промовити дитині, що бити себе не слід і просто вийти з приміщення, сказавши, що не можете цього бачити. Частіше за все дитина перестає карати сама себе, і все може закінчитися сльозами. Обов’язково заспокойте дитину, посидьте з нею поряд, обійміть її, розкажіть, як ви її любите. А на майбутнє майте на увазі, що кожний ваш критичний вислів, кожна репліка і суворий погляд можуть призвести ось до таких сумних наслідків. Тому ставтеся до дитини не так критично, прагніть прощати їй промахи, не висувайте до неї завищені вимоги.

Слід зауважити, що в ситуації, коли дитина починає бити себе, багато батьків розгублюються і не розуміють, як поводитися. Разом із дитиною відвідайте консультацію психолога, вона вам не завадить.