Дата публикации записи:

21 Ноябрь, 2013 в 15:29

Дитина не запам’ятовує вірші

Син пішов до дитячого садка (хлопчикові чотири з половиною роки), і там майже відразу йому дали вчити невеликий вірш. Раніше я ніколи не помічала, що йому щось складно запам’ятати, хоча вірші ми вчили не вчили, просто читали. Ми витратили два вихідних на те, щоб вивчити вірш із восьми рядочків, а результат нульовий. Тепер я хвилююся з двох причин: як дитина на святі виступатиме і що робити з його поганою пам’яттю?

Ви самі говорите, що раніше вірші з сином не вчили. Швидше за все, ніяких значних порушень пам’яті у нього не виявиться, просто у дитини немає такої навички — вчити вірші. Звичайно, є такі карапузи, які можуть просто слухати книжку, яку їм читають батьки, і легко запам’ятовувати досить великі уривки тексту, причому найкраще діти запам’ятовують саме вірші і значно гірше — прозу.

Але дуже багато таких дітей, які не можуть похвалитися таким легким запам’ятовуванням. Здатність запам’ятовувати інформацію на слух необхідно розвивати. Навіть найменшому малюкові батьки вже можуть читати невеликі вірші, щоб він звикав до мелодійності мовлення, вчився чути окремі слова, відчувати ритм і паузи. Як тільки дитина підросла і починає розмовляти, ви можете заучувати з ним римовані рядочки, скоромовки і маленькі пісеньки. Проґавили ранній період? Не зневірюйте-ся, все ще можна надолужити. Читайте дитині якомога більше дитячих книжок. Чим більше вона їх чутиме, тим краще розвиватиметься її слухове сприйняття.

Вік чотирьох-п’яти років — час, коли дитяча пам’ять розвивається особливо інтенсивно. Починайте вчити вірші разом із дитиною, поступово переходячи від віршів із двох-чотирьох рядків до віршів довших за розміром.

Обирайте вірші з коротким і цікавим для дитини сюжетом. Спочатку виразно прочитайте вірш і покажіть синові картинки, потім прочитайте ще кілька разів самі, а потім запропонуйте малюкові пограти в таку гру: ви починатимете рядок, а він — закінчувати цей рядок замість вас.

Можете використовувати метод «піктограм», коли невеликий вірш зашифрований в опорних картинках, за якими дитині буде легко пригадати зміст твору. Ви малюєте невеликі умовні картинки, які поетапно ілюструють всі події, відображені у вірші. Перший раз ви читаєте вірш і показуєте малюкові картинки, а потім просите дитину за картинками розказати вірш, але спочатку ви йому допомагаєте. Кілька повторень — і вірш вивчений. Тепер дитина зможе розказати його і без опори на зображення.

Деяким малюкам легше вчити вірш, якщо вони його заздалегідь намалюють самі. Прочитайте дитині вірш і попросіть зробити до нього ілюстрацію: намалювати те, про що вона щойно почула.

Є такі діти, яким легко запам’ятовувати тільки такий текст, який був ними осмислений. Тому зупиніться на всіх незрозумілих для дитини словах і поясніть їх значення. А потім розділіть твір на кілька частин. Читайте одну частину, потім просіть дитину переказати її зміст своїми словами, потім переходьте до наступної частини.