Дата публикации записи:

7 Май, 2014 в 16:46

Життя з батьками. Коли сім’я доньки живе з вами

Коли знімають квартиру, то психологічно легше уживатися одне з одним: чужим людям однаково приємні або неприємні обидві людини. А в своїй сім’ї часто перевага надається власному синові або доньці, тоді як друга людина потрапляє в складне положення. Причому навіть виховані батьки не завжди можуть володіти своїми батьківськими почуттями, якщо відбуваються неминучі на початковій стадії, непорозуміння між молодятами. Вони стоять на стороні свого сина або доньки, вільно або мимоволі загострюючи стосунки, і сприяють виникненню стійких конфліктів. Присутність зацікавлених свідків — матері й батька — не дозволяє все звести до жарту або швидко пробачити.

У загальній сім’ї, в якій батьки несуть на собі частину турбот щодо бюджету молодят, старші нерідко висувають певні вимоги і приписують собі право втручатися в життя молодого подружжя, давати поради і навіть щось вирішувати або забороняти. Батькам завжди здається, що вони утримують молодят за свій рахунок і незначна сума, яку вкладають зять і донька, нічого не означає. Під час сварок ця думка виривається у старших як докір і боляче ранить самолюбство молодят. Як ви розумієте, це не сприяє спокійній атмосфері в домі і розвитку взаємин між вашою донькою і зятем.

Цілком можливо, що раніше пропозиції вашої доньки обновити обстановку в квартирі або просто зробити раціональнішу її перестановку, якось по-іншому оформити інтер’єр сприймалися доброзичливо. Тепер це може викликати образу як натяк на несучасність, відсутність стилю та ін. у старших. А старших може, навпаки, не влаштовувати режим дня молодого подружжя — пізнє повернення з гостей або чаювання на загальній кухні, коли ви звикли в цей час дивитися телевізор. Загалом, дрібниць, здавалося б, набирається багато, і в результаті або псуються стосунки між молодятами, або між матір’ю і донькою, або^ тут варіантів багато.

На жаль, факт очевидний: спільне життя молодого подружжя і батьків, особливо на перших порах, небажане з обох боків. За спостереженнями соціологів, кожне 10-те розлучення відбувається через втручання в життя молодої сім’ї батьків. Тому, якщо у вас є можливість дати доньці жити з чоловіком окремо — на орендованій квартирі або купленій у кредит, зробіть це. Тим самим ви потурбуєтеся не тільки про них, але і про себе. Зрозуміло, що така можливість є не у всіх. І причина спільного існування, що триває, криється не тільки в слабкій фінансовій базі, а ще й у тому, що на горизонті з’являється нова дійова особа, заради якої всі хочуть помиритися,- дитина. З’являється нагальна необхідність у порадах, допомозі, увазі, спільній турботі про немовля. І ця спільна турбота іноді примиряє найгарячіші голови і вибухові характери, а вже тим більше — маму і дочку. І якщо вже так сталося, що ваша донька із чоловіком живуть у вас, намагайтеся дотримуватися мудрих житейських правил, які допоможуть зберігати теплі взаємини з донькою і допомагати її сім’ї у вихованні дитини.

Якщо ви стали свідком сварки молодих, намагайтеся швидше кудись піти і нізащо не втручайтеся, не ставайте на чийсь бік. Вони повинні самі розібратися, навчитися розв’язання конфліктів, досягнення компромісу. І ще, не забувайте: у вас усе-таки інше, ніж у них, сприйняття того, що відбувається, і ви бачите тільки зовнішні прояви проблеми, а не всі її «підводні течії».

Не критикуйте когось одного із молодят через дрібниці, особливо в присутності другого. Адже ви ж не хочете, щоб в очах чоловіка ваша донька виглядала нечепурою, або ледаркою, або невмійком? Навіщо ж тоді в його присутності робити їй зауваження з приводу недоглянутого взуття або того, що «салат буде смачним, тільки якщо всі інгредієнти різати дуже дрібно»? Ви можете це сказати їй наодинці. А якщо вже у віці за двадцять вона так і не навчилася доглядати за своїм взуттям, то навряд чи тут допоможуть ваші зауваження. Швидше за все вона зреагує на глузування подруг або колег, ніж на ваші нотації, до яких вона вже звикла.

Уявіть, наскільки хворобливо реагуватиме зять на вашу заяву, що «в цій квартирі всі чоловіки вміють лагодити проводку»,- адже він поки новачок у вашій квартирі і в сім’ї і почувається, напевно, не дуже затишно.

Часом зять не може зрозуміти, чого від нього хочуть батьки дружини. Засуджувати його не варто. Адже якщо до вас на роботу приходить новачок, ви ж не засуджуєте його за незнання специфіки саме вашої організації. А чужа сім’я, подружнє життя — деколи набагато складніше, ніж професійна діяльність, але цього, як відомо, ніде не навчають.

Дуже часто, навіть якщо дружина і молодша за чоловіка, вона виявляється зрілішою і в духовному, і в практичному сенсі і закономірно виходить у сімейні лідери. Закономірністю є і тенденція виховання чоловіка за своїми уявленнями про ідеал. Але молодому чоловікові роль виховуваного напевно набридла ще в рідній домівці. Тому між молодими неминуче виникатимуть конфлікти.

Якщо ви хочете сімейного щастя вашій доньці, намагайтеся стримувати її педагогічні пориви і щадити самолюбність її чоловіка. Ви вже пережили цей період і знаєте, що від чоловіка нічого не доб’єшся «лобовою» атакою.

Якщо ви не хочете, щоб якісь дрібниці в поведінці зятя вас дратували, попросіть дочку познайомити його з особливостями побуту вашої сім’ї. Скажімо, ви звикли рано-вранці пити каву на кухні і раптом несподівано для себе зустрічаєте там зятя, який вирішив покурити,- взаємної незадоволеності можна уникнути, якщо наперед обговорити це питання і визначити місце для куріння.

Якщо вам потрібно, щоб зять виконав якусь роботу, зробіть ваше «замовлення» через дочку. Адже може трапитися так, що ви попросите полагодити праску, а зять, природно, не зможе вам відмовити, зацікавлений встановленням дипломатичних стосунків, але потім з’ясується, що вони зібралися в кіно (гості, магазин тощо). Донька визнає це «вторгненням на її територію». Відразу обговоріть із донькою і такі речі, як оплата комунальних послуг, прибирання квартири, приготування їжі, миття посуду, походи в магазини за продуктами і витрати грошей на ці продукти.

Психологи багатьох країн проводили дослідження сімейних взаємин і виявили одну загальну тенденцію: ані тесть, ані свекор ніколи не були центром конфлікту.

У чоловіка зазвичай безліч справ крім роботи, і сім’я для нього (на відміну від жінки) не є центром всесвіту. Тому тесть і зять знаходять спільну мову і тему для розмов (жінки, я передбачаю в цьому місці вашу саркастичну усмішку, але я не мала на увазі розпивання пляшки-другої пива або чого міцнішого). Деколи тесть навіть відчуває із зятем якусь спорідненість, якщо в будинку виховувалася тільки єдина донька і він не відчував повного батьківства.

Якщо його дружина не дуже налаштована до зятя, то він намагається згладжувати «гострі кути» в їхніх взаєминах. Батьки об’єктивніші до своїх дітей, тому обранець доньки не викликає у них такої хвилі негативу, як у матерів, і вони не висувають йому завищених вимог.

Пам’ятайте, що, виявляючи неприязнь зятю, ви в буквальному розумінні мучите свою дочку. Її розривають на частини відчуття любові й образи до вас, любові до чоловіка і якоїсь провини за те, що її батьки його не прийняли, і співчуття до нього. Пожалійте свою дочку, побажайте їй щастя з тим, кого вона обрала собі в чоловіки.