Дата публикации записи:

26 Ноябрь, 2013 в 16:37

Мармелад, повидло, джем, мед

Повидло виробляють зі свіжих, стиглих, доброякісних протертих плодів або ягід, уварених із цукром. Найкращим вважаються яблучне і сливове повидло.

Джем відрізняється від повидла лише тим, що готується з непротертих ягід або фруктів. Повидло і джем зберігають усі цінні якості, що властиві початковій сировині, вони містять до 65 % цукру і 1,2 % фруктових кислот, й також вітаміни і мінеральні солі. Їх можна використовувати як десерт до чаю, й можна — як начинку для солодких пирогів, пиріжків, млинців, як приправу до оладок і грінок. Можна придбати продукт у магазині, й можна зварити його самостійно. Утім, усі розуміють: домашнє — завжди краще, ніж будь-яке «штучне» виробництво.

Мармелад виготовляють із фруктово-ягідного пюре, цукру та ароматичних речовин. Якщо він виготовлений за дотриманням усіх правил технології, то має дуже ніжний і приємний смак. Тому його рекомендують уводити до харчового раціону дітей.

Коли я кілька разів, збираючись побалувати внучку мармеладом, підходила до магазинної вітрини, то отруйно-жовтий, або зелений, або ще якийсь «кислотний» колір ласощів відбивав це бажання. Довелося відкрити стару куховарську книгу і приготувати мармелад у домашніх умовах — з гарбуза і ревеню. Вийшов цілком пристойний смак (див. рецепт у «Рецептурному відділі»).

Мед містить практично всю групу вітамінів В (крім С, Е, K), й також біогенні стимулятори, які підвищують життєдіяльність організму. У ньому знайдені також речовини, що стимулюють ріст клітин. Відомо, що без ферментів наш організм існувати не може, оскільки без них не засвоюється їжа. Отже, крім того що сам мед засвоюється організмом без залишку, його ферменти допомагають травним процесам, полегшують засвоєння поживних речовин, й за їх вмістом мед посідає одне з перших місць серед продуктів.

Простий цукор (фруктоза і сахароза), що надходять разом із медом до організму, є не тільки енергетичним елементом, але й має лікувальну дію. Наприклад, сприяє виведенню токсинів з організму, допомагає регулюванню нервової діяльності, підвищує тиск, коли він знижений. Під час спостереження за дією меду не помічалося зменшення або різкого збільшення ваги, проте сон у всіх випробовуваних поліпшився, й нервова збудливість знизилася. Завдяки калію, що міститься в ньому, мед має яскраво виражені антибактеріальні властивості. Калій зневоднює (висушує) бактерії, тому вони швидко гинуть у присутності меду.

Уживання меду сприяє поліпшенню серцевої діяльності, зменшенню набряків. Для цього достатньо протягом тривалого часу щодня вживати 70—100 г меду. Глюкоза, яка становить 35 % вмісту цукрів у меді, є класичним засобом лікування серцевих захворювань. Після вживання меду вона швидко надходить до крові та є енергетичним матеріалом для серцевого м’яза та інших тканин. Дія меду не тільки поліпшує серцеву діяльність, але й допомагає виділенню продуктів обміну — за рахунок чого, власне, і зменшуються набряки. Якщо втомленій або виснаженій людині дати ложечку меду, незабаром після цього спостерігається підвищення нервово-психічного тонусу, зникає відчуття втоми. Найкраще додавати мед до вже готових чаю і трав’яних настоїв безпосередньо перед вживанням, оскільки при нагріванні вище ніж 60° С у ньому руйнуються цінні ферменти.

Усе наведене щодо корисних властивостей меду стосується справжнього меду, а не його численних підробок. Тому, якщо ви все ж таки зважитеся використовувати мед, намагайтеся знайти постачальника справжнього меду. Важливою є також і якість меду. Чи не піддавався він дії сонячних променів або зберігався в теплому і вологому приміщенні, чи не підгодовували бджіл під час медозбору цукром або якими-небудь сиропами. Оптимальні умови зберігання меду: при температурі 5—10 °С в темному і сухому приміщенні, у щільно закритих скляних банках, жерстяних бідонах або дерев’яних ємностях.