Дата публикации записи:

26 Ноябрь, 2013 в 17:13

Не забувайте про біоритми…

Біохронологія, наука про біоритми, стверджує, що весь наш організм працює за певним ритмом, причому свій ритм є не тільки у кожного органа, але й у кожної окремої клітини. Ні дихання, ні робота печінки або нирок, ні кров’яний тиск не бувають однаковими протягом доби. У той же час доби наш мозок найбільш активний, а в інший — нічого путнє не спадає на думку, як би ми не стимулювали себе кавою. Так і з їжею. Наприклад, люди, вимушені рано прокидатися, щоб дістатися до роботи, вранці не снідають — відсутній апетит. І правильно, оскільки ще не прокинулася підшлункова залоза, без ферментів якої не буде нормального травлення. Проте, коли наша дитина не хоче рано-вранці їсти, ми починаємо її тероризувати і доводимо її та й себе також до напівістеричного стану.

Навесні і влітку ми переводимо стрілки годинника на годину вперед, й потім назад — але це задля чиновників. А організм, тим більше дитячий, як жив за своїм, призначеним йому від народження ритмом, так і живе. І чхав він на ваші думки про те, що потрібно встигнути на вранішню літучку (лекцію, презентацію тощо). Незіпсований всіма дорослими «необхідно» і «повинен», й також змінами декретного часу, організм дитини підкоряється своїм внутрішнім біоритмам, що закладені природою.

Численні вимірювання різних фізіологічних параметрів людей засвідчили, що організм живе за власним сонячним ритмом, незважаючи на наше насильство над ним. Людина, наприклад, не може змінити фазу своїх біоритмів для нічної або вечірньої роботи за своїм бажанням. Просто є люди, які легко адаптуються до зміненого режиму з мінімальними для себе наслідками, й є такі, які абсолютно нездатні провести ніч без сну, навіть якщо напередодні добре виспалися. Природжена поведінка, і зокрема час сну, — генетично запрограмовані. А генетично зумовлену поведінку, як стверджує біохронологія, не можна подолати звичкою або вихованням, оскільки молекули ДНК, що містять наші гени, залишаються незмінними впродовж усього життя.

Найбільш чутливо наш організм реагує на зміну дня та ночі, місячні відливи і припливи, зміну сезонів. Давайте пригадаємо добовий «режим праці й відпочинку» наших найважливіших органів, щоб не турбувати їх непосильним навантаженням в неурочну годину.

 • 2-а година ночі — печінка працює, очищаючи наш організм від біологічного сміття, що накопичилося за день.
 • 3-я година ночі — показники «діяльності» більшості органів є найнижчими за добу; дихання максимально рідке; серце б’ється поволі, тиск низький. Але це все на благо: організм максимально розслабився і відпочиває.
 • 4-а година ночі — слух у цей час доби дуже загострений, і вас може розбудити будь-який сторонній звук.
 •  5-а година ранку — м’язи розслаблені, печінка й нирки дрімають, обмін речовин максимально сповільнений. Проте прокидатися о цій порі значно легше, ніж о четвертій або шостій ранку.
 • 6-а година ранку — від наднирковиків організм одержує біохімічний сигнал до пробудження. Пульс починає прискорюватися, тиск — підвищуватися.
 • 7-а година ранку — починає прокидатися імунна система. Від 7-ї до 9-ї години ранку прокидається шлунково-кишковий тракт.
 • 8-а година ранку — печінка знову працює, нейтралізуючи шлаки. У цей час, щоб не давати їй подвійне навантаження, потрібно вживати жиру якомога менше.
 • 9-а година — організм остаточно прокинувся.
 • 10.00-13.00 — години найбільш продуктивної роботи як для мозку, так і для м’язів.
 •  13.00-15.00 — тимчасовий спад біоритмів і виснаження енергетичних ресурсів. Організму потрібно перетравити їжу — робота достатньо серйозна. Кров підливає у цей момент до шлунка, й не до мозку. Не дарма ж багатьох із нас у цей час на сон хилить.
 • 17.00 — життєва енергія на підйомі.
 • 18.00 — фізична активність зберігається, й інтелектуальна — йде на спад.
 • 19.00 — організм утомився, зазвичай саме в цей час починається головний біль, погіршується настрій і відбуваються нервові зриви.
 • 19.00-21.00 — час вечері.
 • 21.00 — як це не дивно, відбувається новий сплеск активізації розумової діяльності.
 • 22.00-23.00 — активізуються імунні сили організму, знижується температура тіла — організм готується відпочивати.

Уночі, взагалі, знижується вироблення залозами внутрішньої секреції адреналіну і норадреналіну, гормонів наднирковиків, які забезпечують працездатність. А до ранку вони активно вкидаються в організм. Як ви розумієте, у наших малюків час, відведений на нічний сон, починається значно раніше.