Дата публикации записи:

26 Ноябрь, 2013 в 16:32

Овочі й фрукти

Фрукти й овочі — головне джерело вітаміну С. Особливо багато його міститься в ягодах смородини, полуниці, садової горобини, обліпихи, в апельсинах, грейпфрутах, ківі, плодах шипшини. Цей вітамін у значній кількості міститься в усіх видах капусти, особливо цвітній, солодкому стручковому перці, петрушці, кропі.

Важливе значення овочів і фруктів у дитячому харчуванні пояснюється ще й тим, що в них міститься багатющий комплекс мінеральних речовин, мікроелементів. Наприклад, у полуниці, малині, смородині, дині й гарбузі, буряку і зеленій цибулі багато заліза. Малина, смородина, яблука, лимони, абрикоси, гарбуз, листя салату, буряк і редиска багаті на мідь, брак якої може призвести до недокрів’я.

Крім цього в овочах і фруктах багато вітаміну В, К і каротиноїду (попередника вітаміну А).

До того ж овочі й фрукти відзначаються ще однією властивістю, яка завжди враховується в поєднанні страв дитячого харчування. Сильна сокогінна дія овочів і плодів зберігається під час спільного введенні їх з іншими продуктами — м’ясом, рибою, борошняними і круп’яними виробами. Тому в дитячому харчуванні, й для малюків особливо, м’ясні страви завжди поєднують з овочевими гарнірами.

Пектинові речовини овочів і фруктів благотворно впливають на процеси травлення, сприяють нормалізації кишкової мікрофлори, зниженню процесів гниття і знешкоджують токсини в кишечнику.

У харчуванні дитини необхідно дотримуватись певного співвідношення між харчовими продуктами, що впливають на кислотно-лужну рівновагу в організмі, за якої створюються найбільш сприятливі умови для функціонування всіх органів і систем. Підвищення кислотності або лужності є рівною мірою поганим, оскільки призводить до хворобливих порушень, й нерідко й до захворювань.

Частіше відбуваються зрушення у бік підвищення кислотності. Чому? Якщо дитина більше одержує м’яса, риби, хліба, макаронів

і крупів, в яких переважають кислі речовини, то це й підвищує кислотність.

Овочі й фрукти, навпаки, містять багато мінеральних лужних речовин (до таких же продуктів належать молоко та його молочнокислі «похідні»). Якщо ви вміло поєднуєте те й інше, організм успішно балансує, зберігаючи кислотно-лужну рівновагу.

Природно, що найкраще фрукти, ягоди та овочі давати в свіжому вигляді — залежно від сезону. Але нам із вами відомо, що, на жаль, далеко не все, що наявне в свіжому вигляді взимку на ринках і в магазинах, можна назвати корисним. Тому підійдуть

і швидко заморожені, консервовані й сушені овочі та фрукти. До речі, багато із них можна заморозити і висушити на дачі, в домашніх умовах.

А, наприклад, брусницю та журавлину можна зберігати просто в банці з водою в холодильнику.

Найпоживніші продукти

Здоров’я  людини на 80 % визначається тим, як саме вона харчується. Від того, наскільки правильно людина харчується в молодості, залежить, наскільки здоровою вона буде в похилому віці. Проте слід визнати: для людей, які живуть в сучасному ритмі, завдання щодо збалансованого

і правильного харчування є достатньо складним. Сучасні дієтологи пропонують список, що містить 7 найкорисніших продуктів.

1.    Коричневий рис. Цей продукт містить вуглеводи. Вони дуже важливі для підтримання енергетичного рівня. Не забувайте і про інші продукти з цілісного зерна: хліб

і каші, що містять багато волокон. Це допоможе знизити рівень холестерину, зменшити ризик серцево-судинних захворювань, раку прямої кишки, каменів у жовчному міхурі, діабету й ожиріння. Ці продукти також життєво важливі для здоров’я кишечнику.

2.    Курячі яйця. Яйця є джерелом білка і лютеїну, який захищає очі від катаракти. Дослідження дають підставу вважати, що вони запобігають утворенню тромбів, знижуючи ризик інфаркту й інсульту. За даними недавнього дослідження, споживання 6 яєць на тиждень знижує ризик виникнення раку молочної залози на 44 %. Сьогодні дієтологи вважають, що вживання 1-2 яєць щодня не підвищує рівня холестерину, оскільки організм сам виробляє холестерин із насичених жирів, й не одержує його з багатими на холестерин продуктами, до яких належать яйця.

3.    Молоко. Молоко містить такий важливий елемент, як кальцій, що необхідний для кісток. Особливо корисним є знежирене коров’яче молоко. Пийте щодня дві склянки такого молока або введіть до свого раціону знежирені йогурти й багаті на кальцій фрукти.

4.    Шпинат. Шпинат — джерело заліза, вітамінів C, A, K та антиоксидантів, що допомагають нам захиститися від інфаркту та інсульту. Шпинат захищає від раку прямої

кишки, остеопорозу та артритів. Як і яйця, він багатий на лютеїн, що є корисним для очей.

5.    Банани. Ці жовті плоди у великій кількості містять калій, який необхідний для тканин м’язів, зокрема серцевої. Також банани допомагають знизити артеріальний тиск, є джерелом волокна, що запобігає серцево-судинним захворюванням, й також нейтралізують кислоту, тому корисні для лікування печії. Джерелами калію є також сочевиця, сардини і курага.

6.    Лососина. Вона багата на жири групи omega-3, знижують рівень холестерину, що захищаючи від деяких видів раку і запобігаючи утворенню тромбів. Дослідження свідчать, що лососина полегшує депресивні стани і запобігає втраті пам’яті. Вона містить нікотинову кислоту, яка, за деякими даними, захищає від хвороби Альцгеймера.

7.    Чорниця. Чорниця містить антиоксиданти, що допомагають запобігти катаракті, глаукомі, розширенню вен, геморою, виразці шлунка, серцево-судинним захворюванням і раку. Чорниця допомагає зменшити порушення діяльності мозку після інсульту і пом’якшує запалення травного тракту, допомагаючи упоратися з розладами шлунка.