Дата публикации записи:

22 Декабрь, 2013 в 14:14

Особливості виховання кількох дітей

Не тільки батьки, але й брати і сестри впливають на розвиток особистості одне одного. Важливе значення має черговість появи дітей. Старша дитина якийсь час є єдиною в сім’ї. Для неї в цьому є і плюси, і мінуси. Їй приділяється максимум батьківської уваги, вона застає ще й любов до себе бабусь-дідусів. Щоправда, у вихованні первістка недосвідчені батьки можуть припускатися помилки, якої не повторять під час виховання інших дітей. А потім для первістка настає дуже важкий період: нещодавно він був оточений увагою і любов’ю всієї сім’ї, а зараз всі «стрибають» біля молодшого братика або сестрички. «Чим же цей галасливий згорток кращий за мене? Чому батьки перестали любити мене як раніше?» — приблизно так може думати ваша старша донька, коли у вашому домі з’явиться друга дитина. Незважаючи на вашу зайнятість, поясніть доньці, що ви її як і раніше любите, і спробуйте залучити до догляду за малюком. Дівчатка завдяки своєму материнському інстинкту охоче допомагають мамі і няньчаться з малюками. Але донька тільки допомагає! Вона ще дуже мала, щоб перебирати на себе ваші турботи з догляду за немовлям. Ваша старша дитина також має потребу і в любові, і в захисті. Не намагайтеся за будь-яку ціну дотримуватися правила: «Ти старша, отже, повинна поступатися». Учіть і старшу, і молодшу дитину вміння знаходити компроміс.

Молодша дитина часто користується своєю перевагою — їй прийнято поступатися. Вона завжди несе меншу відповідальність. Проте вона сама й оточуючі постійно порівнюють її зі старшою дитиною, і їй часто доводиться доводити, що вона не гірше.

Дуже часто розвивається суперництво. Молодша сестра приміряє на себе речі старшої і думає: «Хто красивіший?» Буває так, що старша сестра енергійна, активна, і тоді молодшій зовсім доводиться скрутно. У неї розвивається комплекс неповноцінності, вона починає орієнтуватися в житті не на власні думки і відчуття, а на помилки і досягнення своєї сестри. Стежте за тим, щоб ваша молодша донька жила відповідно до своїх схильностей і бажань, а не під впливом своєї старшої сестри. Прагніть так компонувати їхній гардероб, щоб молодша не доношувала речі старшої, не входила в коло друзів своєї сестри, не намагаючись створити свого. Тут слід бути дуже уважними.