Дата публикации записи:

30 Ноябрь, 2013 в 14:35

Підлітки 15-18 років. Вікова специфіка

У цьому віці хлопчики все ще зазнають сумнівів, але вже не депресивних, а радісних. Тепер підліток відчуває швидше радість зростання фізичної сили, інтелекту та творчої енергії. Закінчується бунтівний період, юнак набуває певного ступеня реальної самостійності, емоційної врівноваженості, із замкнутого внутрішнього світу своїх переживань виходить у світ людей. Спочатку відбувається духовний розвиток. Нарешті чітко окреслюється власне «Я», його унікальне індивідуальне ядро та основні властивості. Тепер він упевнено дивиться в майбутнє, перестає топтатися на місці та готовий йти вперед. З’являються власні, не продиктовані батьками і стереотипом, плани на життя, висування мети й свідомі настанови на їх досягнення. Юнак розпочинає реальне доросле життя, він справді стає дорослим. Завершується розпочатий у ранній юності процес розширення життєвого простору особистості та кола її спілкування, пошуку групової приналежності та осіб, які сприймаються як зразки для наслідування.

Підлітковий вік складний тим, що він є переходом, межею між світом дитинства і світом дорослих. У ранній юності підліток прощається з дитинством і проживає ілюзію дорослості. У пізній юності він бачить дорослий світ реалістичніше. Під час переходу підліток не належить до жодного зі світів. Як подорожній, який переходить величезну річку по широкому довгому мосту, він уже покинув той берег, на якому знаходився, але ще і не перебуває на тому, до якого намагається дістатися. Якщо уявити цей міст схожим на міст «Понте Веккьо» у Флоренції, на якому розташовані будівлі, а в них містяться магазини, готелі і навіть житлові будинки, але лише міст буде значно довшим за флорентійський, то стає очевидним, що подорожній, який іде посередині між будівлями, вже не бачить річки і не усвідомлює того, що він перебуває в стані переходу, що він між берегами. Він може зупинитися в готелі й прожити там декілька місяців, а може, й років.

Так і підліток не усвідомлює того, що цей етап його життя — перехідний, і все, що відбувається з ним,- явище тимчасове. А тому нестабільність і туманність буття неймовірно пригнічує його.

Юнаки-старшокласники ставляться до дійсності, до оточуючих і до себе по-різному. Це ставлення більшою мірою залежить від попереднього дитячого досвіду юнака, від його можливостей і потреб, від того, наскільки відрізняється становище, яке він посідає в житті саме в цей період, від становища, яке б він хотів посісти.

Ще одна особливість юнацького віку — прагнення до побудови універсальних теорій і систем. Юнак точно знає, як має бути влаштований світ, і обурюється, а часом і впадає у відчай тому, що дійсність так різко відрізняється від його уявлень.

Ніжність і проникливість — саме їх очікують від нас наші сини, які подорослішали. З одного боку, вони переконані в тому, що їм усе під силу. З іншого — неймовірно вразливі та емоційні. Вони живуть із відчуттям своєї унікальності та майже нестерпної самотності. Дивує те, що юнаки почуваються неймовірними багачами: їм здебільшого необхідно давати щось людям, дарувати, ніж отримувати від них щось у відповідь.

Якщо у період ранньої юності підліток мав справу з необхідністю знову усвідомити себе, побачити світ по-новому, все переоцінити і виробити нові схеми дій, що сприяють успіху, то до кінця пізньої юності він знаходить своє нове «Я», визначає чітку мету і рольові настанови. Період основних змін залишається в минулому, встановлюється нова рівновага. Юнак отримує необхідну йому міру свободи, стає самостійнішим. Внутрішньосімейні конфлікти втрачають свою гостроту або зовсім «зводяться нанівець».

Рівень його самооцінки підвищується, він оцінює себе значно позитивніше, бачить свої «плюси», сильні сторони і намічає напрям майбутнього розвитку, особистого та емоційного. Акцент зміщується. Юнак тепер стурбований не пошуком свого «Я», яке він уже здебільшого знайшов, і просто додає до нього нові риси і характеристики, збагачуючи уявлення про структуру своєї особистості. Головним для нього стає пошук кохання, встановлення партнерських взаємин із представницями протилежної статі.

Друг тепер є найближчою людиною, з якою можна поділитися «найстрашнішими» секретами. Але якщо в ранньому підлітковому віці дружать парами і ці пари доволі закриті для зовнішніх впливів, то тепер одного друга, навіть найкращого, вже недостатньо.

До того ж кожний із друзів розвивається своїм шляхом, кожен змінюється по-своєму, і несподівано виявляється, що той, без кого ваш син учора не уявляв свого життя, сьогодні став для нього новою, незнайомою, майже чужою людиною.

Це час зміни друзів і утворення розширених груп за інтересами. Це час, коли хлопець знову стає відкритою для світу системою, при цьому відчуває в собі значний потенціал і такі ж величезні можливості. Відчуття всемогутності, відчуття крил на спині, які проростають, і безмежності своїх можливостей — ось типові прояви цього періоду. І тоді хочеться про все дізнатися і все вивчити, настає впевненість у можливості звершень, і віриться, що «обійняти неосяжне» — посильне завдання. Як у вірші однієї молодої людини віком 17 років:

Есть в расставанье жажда новых встреч,

А в каждой встрече — признак расставанья.

Способны захватить, увлечь, зажечь

Безумие надежды и желанья.

Жизнь — как корабль, внезапно давший течь,

Как горный пик в момент землетрясенья.

Всегда над нами занесенный меч,

Меч времени, и не найти спасенья.

Пусть говорят, что вечность не объять.

Пусть говорят, что чувств, как пальцев, пять.

У шестипалых пальцев явно шесть,

А значит, неизведанное есть.

Ми з вами вже говорили, що практично у всі періоди розвитку самооцінка хлопчика та його поведінка залежали від його статури. У старшому підлітковому віці ця проблема стає першочерговою.

Стрункі підлітки, які мають м’язи, є популярнішими у своєму середовищі, вони впевненіші в собі, легко адаптуються в новій обстановці, виявляються соціально зрілими, активними та контактними. Як правило, їм не доводиться боротися за положення і статус. Хоча іноді вони демонструють і більший порівняно з іншими ступінь агресивності. Саме їхня оцінка є адекватною або завищеною.

Складніше доводиться худим, нетренованим підліткам. Їхня худорлявість може викликати насмішки однолітків. Хто не чув про такі прізвиська, як «скелет», «кощій», «дистрофік» тощо? Погодьтеся, що не дуже приємно, коли такі характеристики стосуються вас особисто.

Ще гірше в цьому віці доводиться опасистим підліткам, обтяженим надлишком жирової тканини та очевидним ожирінням. Вони дуже рідко посідають місце лідера в класі або в інших підліткових групах. Вони більше потребують підтримки, у них менше друзів. Їхня самооцінка є заниженою, вони частіше демонструють інфантильні, дитячі реакції, прагнуть привернути до себе увагу або ж, навпаки, заглиблюються в себе і мінімізують контакти з оточенням.

Хлопчики по-різному сприймають свої фізичні недоліки. Одні з цим змиряються, їхня самооцінка знижується, з’являється і розвивається комплекс неповноцінності. Інші «упокорюються» інакше: вони просто обирають для реалізації своїх талантів і здібностей інші сфери.

Це можуть бути успіхи в навчанні, перемоги на міських олімпіадах з одного або більше предметів, заняття шахами, стрільба з лука або в тирі зі снайперською влучністю або щось інше, що викликає в однокласників повагу, бажання спілкуватися і товаришувати.

Хоча для підлітків комплекція і зовнішність мають велике значення, чимало лідерів у цьому віці є худорлявими і не відрізняються перемогами в спорті та навіть носять окуляри.

Третя група підлітків замість компенсації недоліку вважає за краще усунути корінь проблем, тобто позбавитися самого недоліку. Наприклад, значна кількість худеньких і сутулих хлопчиків набувала відмінної постави, точності та грації рухів уже за рік інтенсивних (тричі на тиждень) тренувань з ушу. Звісно, що вибір спортивної секції може бути здійснений тільки на підставі індивідуальних переваг. Але всі спортивні заняття сприяють зникненню зайвої ваги та поліпшенню пропорцій тіла.

Я так детально описую всі ці хвилювання і метаморфози, тому що на нас із вами чекає велика проблема, а саме — служба в армії. Незалежно від того, як ви її розв’язуватимете, я порадила б вам допомогти синові, навіть якщо він займається в музичній школі, опанувати якийсь вид спорту.