Дата публикации записи:

22 Декабрь, 2013 в 14:11

Розмова з дитиною. Як зрозуміти що над вашою донькою знущаються

На жаль, навколишній світ, який з таким захватом відкривають і досліджують наші дівчатка, не такий вже й безневинний, яким здається і як нам би того хотілося,- зустрічаються в ньому дорослі, які вважають, що стосовно дітей їм дозволено все, або просто психічно хворі люди. На превеликий жаль, ми не можемо замовчувати таку тему, як насильство — сексуальне, фізичне і психологічне.

Сексуальне насильство може бути контактним або безконтактним. Безконтактне характеризується ситуацією, коли дитина стає свідком статевого акту, демонстрації статевих органів ексгібіціоністом, «глядачем» порнофільму або порножурналу, продаж яких у нас відбувається безконтрольно. Важких наслідків можна уникнути, якщо спокійно обговорити з дитиною те, що сталося, і відвернути її увагу, зацікавивши чимось іншим. Контактне сексуальне насильство — на жаль, поширене явище. За даними західних досліджень, контактному насильству піддається від 20 до 30 % дівчаток. У нас подібні дослідження не проводилися, але, на думку практикуючих дитячих психологів, у нас такі показники не менше, а може, і більше, ніж в Європі і США. Якщо «класифікувати» насильників, то в 75 % випадків вони знайомі дітям: це родичі (45 %), знайомі батьків або родичів (20 %). Інцест (кровозмішення) найчастіше здійснюють батьки, вітчими або опікуни, рідше — брати, дідусі й дядьки. Психологи вважають, що цифри були б значно більші, якби всі діти говорили про те, що з ними сталося. Але дитина вважає, що, розповівши комусь чужому (вчителеві, психологові) про те, що вона стала жертвою домашнього насильства, вона скоїть злочин проти сім’ї — по-перше; по-друге, той, кому вона це розповість, відчує до жертви огиду. Така вже дитяча психіка. Після здійсненого над дитиною акту насильства вона сама собі здається «брудною».

Найважчий випадок — коли насильство здійснюється батьком. Маленькі дівчатка (від 3 до 6 років) навіть сумніваються в тому, що це з ними сталося, оскільки вдень батько поводиться інакше. Батько-насильник залякує дочку: «Якщо ти кому-небудь розповіси, мене посадять до в’язниці». Крім цього, знаходячись весь час поряд з нею, він постійно її контролює і погрожує. Якщо насильство зробив хтось з далеких родичів або знайомих, погрози залишаються тими самими, але є все-таки вірогідність, що дитина чинитиме опір або розповість комусь про те, що відбувається.

У цих важких ситуаціях багато що залежить від матері — а до кого ще може прибігти скривджена дитина? Але якщо це зробили батько або вітчим, дівчинку може утримувати від зізнання думка, що мати їй не повірить. А може бути, що дитина ще мала і не в змозі пояснити того, що з нею зробили.

Як відчути, що з вашою дівчинкою відбувається щось не те? Якщо вона раптом говорить, що дядько (дідусь, знайомий) — поганий, і розповідає про нього якусь нісенітницю, то, можливо, вона у такий спосіб хоче вам повідомити щось інше або не знає, як сказати. Вона може вживати і такі фрази: «Я не хочу залишатися з дядьком Сашею», «Мені не подобається з ним грати», «Він робить мені лоскітно», «Не посилай мене, будь ласка, додому до тата».

Обережно розпитайте дівчинку — іноді навідних запитань буває досить, щоб дитина заговорила про те, що її хвилює. Про сексуальне насильство красномовно свідчать такі зміни в поведінці дівчинки:

  •  вона уникає спілкування з однією людиною або зі всіма чоловіками;
  •  дівчатка віком до 6 років бояться чоловіків із конкретним тином статури, кольором волосся і очей;
  •  вона почувається пригніченою в дитячому колективі, оскільки їй здається, що інші діти здогадаються, що вона тепер не така, як усі;
  •  вона проявляє агресивність і підозрілості до своїх друзів і подруг;
  •  вона не хоче йти спати, тому що їй «снитимуться кошмари», зачиняє двері в свою кімнату або намагається якимсь чином її забарикадувати; не хоче повертатися додому від бабусі, або з дитячого садка, або з групи продовженого дня школи;
  •  доросліші дівчатка можуть розповісти вам історію, «яка відбулася з їхньою подругою». У цьому випадку обговоріть з дитиною запропоновану «версію» і порадьте «подрузі» обговорити цю проблему з мамою;
  •  багато що вам можуть розповісти дитячі малюнки. Ми з вами вже говорили про те, що під час малювання дитина випліскує свої емоції, позбавляється від страхів; відсутність батька на малюнках або надмірно велика його фігура (або іншого родича), що нависає над зображенням безпорадної фігурки дівчинки, розповість вам про страх, який може бути викликаний сексуальним насильством.

Сексуальне насильство може здійснювати і жінка (няня, або родичка, або подруга, яка допомагає доглядати за дитиною). Наприклад, вона продовжує підмивати дівчинку, незважаючи на те, що та в змозі зробити це сама і до того ж проти присутності сторонньої у ванній кімнаті.

Уважно ставтеся до розповідей своїх дітей про те, що відбувається вдома під час вашої відсутності або в дитячому закладі, який відвідує ваша дитина.