Дата публикации записи:

13 Декабрь, 2013 в 13:45

Роль матері для дівчинки від народження до 7 років

Ви стали матір’ю — і ваше тіло, ваші почуття, ваші емоції зазнають у цей період колосальних змін. Цей процес відбувається паралельно із розвитком і зростанням вашого малятка. Дуже часто, особливо якщо це первісток, дитина примушує матір і оточуючих її людей повністю переглянути не тільки розташування меблів у квартирі, але й принципи існування. Підвищуються вимоги до чистоти всієї квартири, перерозподіляються хатні обов’язки, уводяться обмеження, особливо на перший час, на відвідини друзів і знайомих,- мамі та її маленькій доньці потрібні спокій і відпочинок. Дещо згодом, коли маля почне вивчати світ навколо себе, мамині і батькові друзі зроблять свій внесок в її розвиток — створять те мовленнєве й емоційне середовище, в якому освоюватиметься дівчинка.

Коли маля почне вивчати світ навколо себе, від матері вимагатиметься вміння і захистити його, і обмежити, і підтримати, і захопитися.

Незважаючи на труднощі перших місяців після народження дитини, безсонні ночі і турботу про здоров’я малятка, молода мама не повинна забувати про те, що має право і на турботу про себе. Моя знайома якось, згадуючи перші місяці свого материнства, розповіла про переломний момент, який відбувся у неї стосовно себе. Вони жили удвох із чоловіком, батьки допомогти не могли, чоловік багато працював, щоб якнайшвидше сплатити борг за квартиру, тому всі турботи про малятка лягли на її плечі. І ось одного разу вона подивилася на себе збоку і побачила немиту істоту з жирним, незачісаним волоссям. І вона подумала: досить, це вже остання межа, якщо я зараз же не прийму душ, то все покотиться під гору. Вона поклала дочку, яка плакала, в коляску, а двері у ванну кімнату залишила відчиненими для того, щоб дитина чула її голос, і маля незабаром заспокоїлося і заснуло. Із того часу у моєї знайомої завжди знаходилася хвилина для догляду за собою.

«Усе найвеличніше у великих — від матері,- говорив Ніцше. — Батько — завжди тільки випадковість». Навряд чи ми з вами заперечуватимемо цю тезу, оскільки вітчизняні психологи провели дослідження, у результаті якого було виявлено, що на інтелект дитини впливає той із батьків, який є емоційно ближчим до неї. У російських сім’ях мати виявляється ближче за всіх до дитини, тому інтелект більшою мірою передається від матері, ніж від інших членів сім’ї. Пам’ятайте про це, навіть коли ви дуже хочете спати або просто звалитися в ліжко від втоми, а ваше маля ще не спить і хоче грати.

Що стосується можливостей вашої дитини, то я вам нагадаю про таке поняття, як атрибутивний стиль. Відомо, що зовнішня атрибуція припускає приписування невдач дії зовнішніх обставин, а успішних дій — власним зусиллям. Людина, яка досягла успіху або зазнала невдачі, зацікавлена у встановленні причин цього. Деякі, наприклад, причину невдачі звикли шукати в собі, інші — завжди в навколишньому світі. Ось тут і виявляється стереотип ставлення дорослих до успіхів/невдач дітей залежно від статевої приналежності останніх. Хлопчикові, який погано займається з математики, оточуючі говорять: «Ти ледар, нероба, слід більше працювати — і все вийде». Коли він встигає, йому прищеплюють думку: «Ти хлопчик, таким і повинен бути». Дівчинці, яка одержала гарну оцінку, поспішають сказати: «Ти молодець, ти постаралася». Якщо ж вона принесла погану оцінку, її найчастіше втішають: «Нічого, ти дівчинка, може, тобі це й не треба». Тобто спочатку хлопчикові висуваються вищі вимоги. Від нього чекають успіху, тим самим формуючи в нього певні уявлення, які примушують його шукати причину невдач у власних лінощах, а успіху — в своїх здібностях. У дівчаток — навпаки. Тому прагніть відразу привчити дитину, а головне — себе, до думки, що ваша донька талановита і здібна.

Приблизно у 4-5 років, коли відбувається усвідомлення своєї статевої приналежності, у дівчинки може виникнути так званий комплекс Електри. Вона говорить про те, що, коли виросте, вийде заміж за тата. Маму ж вона сприймає як суперницю. Вона навіть починає переживати, чи така вона приваблива, як мама. Дорослим це може здатися забавним, але мудра мама повинна не демонструвати свою силу і перевагу, а доступно і зрозуміло пояснити доньці, що заміж за тата вона вийти не може, тому що у тата вже є дружина, яку він обрав, вважає найкрасивішою і дуже кохає, і завдяки цьому і народилося маля.

І коли вона виросте, як мама, вона стане такою ж красивою, у неї буде свій чоловік і свої діти. Мама повинна залучати дочку до жіночих занять, підтримувати її і заохочувати кожний, навіть найменший, успіх. Тоді дівчинка, подолавши комплекс Електри, перестане ототожнювати себе з мамою і усвідомить свою власну індивідуальність.