Дата публикации записи:

22 Ноябрь, 2013 в 13:27

Чи можна уникнути вікових криз?

Зараз у всіх журналах для батьків пишуть про дитячі кризи розвитку: у рік, три, у сім і так далі. А чи можна щось зробити, щоб цих криз уникнути? Можливо, потрібно якось інакше дитину виховувати?

Причиною кризи в розвитку дитини є зовсім не неправильний підхід у вихованні. Зате знання кризових моментів батьками може допомогти їм обійти безліч гострих кутів. Отже, що ж таке криза. Криза першого року життя, наприклад,- це перехід від дитячого віку до раннього дитинства. Малюк вчиться ходити, розмовляти і виявляти свою волю, тобто прагне робити так, як він хоче. Забаганки дитини у цей момент направлені проти заборон або відмов батьками зробити що-небудь так, як хоче малюк. Щоб криза минула гладко, і малюк легко перейшов на наступний ступінь свого розвитку, батьки повинні виявити терпіння, послідовність у своїх діях (вже якщо щось заборонили, то заборонили зовсім), а ще — не тиснути на дитину дуже сильно. Є такі «залізні» заборони, переступати які не можна ніколи (це стосується усього, що може бути небезпечним для життя).

Кризу трьох років багато батьків переживають особливо важко. У цей час не днями, а годинами збільшуються самостійність і активність дитини, їй хочеться все робити по-своєму. А оскільки малюк вже чудово ходить і непогано розмовляє, він починає поступово віддалятися від батьків. Якщо дитячу самостійність постійно обмежувати, не заохочувати, а пригнічувати дитячу ініціативу, то нічого гарного з цього не вийде. Варто розширити не тільки обов’язки, але і права дитини, не лінуватися і терпляче повторювати малюку нові правила, підтримувати всі починання дитини, а не «обрубувати» їх. І криза мине майже непомітно.

Криза семи років вважається однією з найспокійніших. Вона відбувається у момент переходу дитини з дошкільного життя в шкільне. Просто прийміть новий, більш дорослий статус дитини, допоможіть їй переживати невдачі, хваліть за нові досягнення.

Зрозумійте, що кризи — це не щось шкідливе і те, що заважає життю і розвитку дитини. Насправді, криза — це просто черговий ступінь дорослішання вашого малюка. І від того, наскільки ви розумієте, що зараз відбувається, залежить, чи зможете ви допомогти вашій дитині.