Дата публикации записи:

22 Ноябрь, 2013 в 14:36

Шкільна зрілість

Із листів …Сьогодні, коли я привела Іванка до себе в школу, то з ним (так вийшло) поговорили деякі вчителі і психолог Мені було рекомендовано не чекати 6 років і віддавати дитину в школу вже у вересні 2004 року (на той час нам виповниться тільки 5 років). Запитання: Чи варто це робити? Як мені сказали, йому просто потім нецікаво буде в першому класі.

Чим такий ранній похід небезпечний у майбутньому для психіки дитини?

Чим взагалі загрожує ранній похід до школи?

* * *

…А сенс? Устигне і в 6 років. Навіщо дитину «позбавляти дитинства», нехай ще грає і відпочиває. Можливо, вона і готова до школи, але є ще і фізіологічна зрілість, дитина перевтомлюватиметься, і може трапитися зрив. А чи зможе вона висиджувати в школі? Для дітей малюк завжди буде салагою, і це також зайва проблема.

Діти не поважатимуть за те, що він розумний, вони бачитимуть лише те, що він маленький. Природно, я не говорю, що так воно і буде, але мені відомі випадки, коли так траплялося. Та й не так вже легко вчитися в першому класі, там є свої складнощі, а якщо дитина не зможе впоратися? Нехай краще буде успішною зі своїм віком.

* * *

…Мені здається, що в 5 років зарано. Через фізіологічні причини. Втомлюватиметься від писанини (рука ще не настільки пристосована), відставатиме від решти на фізкультурі, першим підхоплюватиме всі хвороби, на які захворіють однокласники. Краще нехай відвідуватиме зайвий рік які-небудь симпатичні позашкільні заняття — англійську, басейн, музику, малювання… Наша Ганнуся в 5 років цілком була б готова. Читає, пише, рахує тощо. Але мені б і на думку не спадало віддавати її в школу у такому віці. Навіть і в шість (їй до вересня буде 6 і 4) може ще бути зарано для деяких шкіл.

…Як на мене, Іванко буде ще замалий, йому 5 років виповниться за пару днів до 1 вересня. А якби він народився на місяць пізніше, чи віддала б ти його до школи в 4 роки? Те, що йому нібито буде нецікаво,— можливо, школу краще обрати іншу — цікавішу?

Фізично він іще може бути не готовий сидіти тривалий час за партою, зір може постраждати (а може, й ні). Зазвичай, коли рано віддають дитину до школи, мають на увазі з 6,5 року, в крайньому випадку трохи раніше, а у вас буде 5,0 років — це вже зарано. Якщо дитина така розвинена, можна спробувати віддати її в якусь «дитячу» школу, гурток — заразом можна буде оцінити її готовність тривалий час сприймати нову інформацію, посидючість, здатність концентрувати увагу впродовж великого терміну тощо. Якщо ти її віддаси в школу в 2005 навчальному році, їй виповниться 6,0 років — це значний доробок.

…Пам’ятаю себе в школі — мене віддали в шість із половиною років, і я був наймолодшим. Для хлопця це образливо, і насправді, мене якийсь час однокласники вважали «маленьким» і не посвячували в свої справи. Було страшно образливо, і, пам’ятаю, виник навіть комплекс із цього приводу. Навіть коли я після восьмого класу пішов до технікуму, то там мене також намагалися «мінімізувати», але мені вдалося себе відстояти.

Відповідь професійного психолога

…Для успішного навчання в школі необхідні три складові: фізична, соціальна та інтелектуальна готовність.

Під фізичною готовністю розуміється, що дитина не схильна до частих захворювань, готова до тривалого навантаження на очі та хребет (чого ще не можна сказати про шестирічну дитину). Інакше може трапитися так, що наявні захворювання посиляться через надмірне навантаження на організм.

Соціальна готовність — це усвідомлення дитиною, в першу чергу, мотиву навчання. Мотивом повинне бути бажання вчитися із метою здобуття нових знань, умінь. У моїй роботі з дошкільниками траплялися діти, які з розвитку мовлення, мислення, довільної уваги непогано були готовими до школи. Але школа в їхньому розумінні була місцем, де можна погратися з дітьми; або мотивом навчання була обіцянка батьків придбати шкільне приладдя тощо. Інтелектуальна і психологічна готовність має на увазі, що у дитини достатньою мірою розвинені дрібна моторика, мовлення, здатність розрізняти звуки, довільна увага. Бажаним є вміння читати.

Важливою складовою готовності до шкільного навчання є розвиток вольових якостей: наполегливості, стриманості, самостійності. Дитина повинна вміти працювати окремо від дорослого, не шукаючи постійно його підтримки.

До того ж провідною діяльністю дитини приблизно до 7 років є ігрова діяльність, тобто всі знання і навички дитині найлегше перейняти під час гри. До навчальної діяльності вона ще не «доросла», у неї немає готовності до режиму занять, до чіткої дисципліни, що може ускладнити процес навчання, яке відбувається за традиційною формою.