Дата публикации записи:

21 Ноябрь, 2013 в 14:07

Що таке пальчикові ігри?

Підкажіть, будь ласка, що таке «пальчикові ігри». Моїм дітям чотири місяці і рік і десять місяців. Мені наша патронажна медсестра розповіла, що є спеціальні ігри, які розвивають пальчики малюків. Де знайти ці вправи, і для якого віку вони потрібні?

Може, назва і здалася вам незнайомою, але якщо вам розповісти кілька «пальчикових ігор», то ви їх відразу пізнаєте. Пам’ятаєте, у дитинстві мама розповідала вам «Іде коза рогата»? А усіма уподобана «Сорока-ворона кашку варила»? Усі ці дитячі забавлянки і є найсправжнісінькі пальчикові ігри. Сьогодні їх вигадали дуже багато, продаються спеціальні книги, які так і називаються «Пальчикові ігри». Інші варіанти назви «Розвиток дрібної моторики» чи «Пальчикова гімнастика».

Ці вправи розвивають дрібну моторику дитячих рученят. Пальчики стають гнучкими, вправними й удатними. Та користь пальчикової гімнастики не лише у розвитку дрібної моторики. Розвивається ще й мовлення, і творчі здібності, і увага, і швидкість реакції. Наприклад, якщо ви навчаєте малюка пальчикових вправ, де використовується поглажування, плескання, общупування, то у дитини дуже добре будуть розвиватися сенсорні здібності. Якщо разом із вправами буде звучати віршик, який ніби коментує дію, то в процесі обов’язково будуть задіяні мовлення і пам’ять.

Починати заняття можна навіть до року. Спочатку дитина буде просто спостерігати за пальчиковим театром, який показує мама. Потім їй обов’язково захочеться повторити те, що вона бачить. Можна поєднувати вправи не лише з віршами, але й із пісеньками. Наприклад, спробуйте проілюструвати пальцями маленьку пісеньку («В траве сидел кузнечик» або якусь іншу).

До року-двох краще використовувати ігри для однієї руки, так дитині буде легше слідкувати за вашими пальцями і повторювати рухи.

Дітям дуже подобається «театр тіней», коли силует вашої руки на стіні імітує різних тварин, а малюк відгадує, кого він там побачив. Ближче до трьох років дитина вже може нормально сприймати і відтворювати вправи для двох ручок. У чотири роки приходить час використання в іграх додаткового реквізиту — маленькі іграшки, палички, кульки.

Крім величезної користі для розвитку пізнавальних здібностей дитини, пальчикові ігри також допомогають налагодити з дитиною доброзичливі стосунки. А ще для дитини вони — цікавий місточок між нею і навколишнім світом. Адже у пальчиковій гімнастиці, зазвичай, відображається світ реальний — люди, тварини, явища природи.

Якщо ви активно використовуєте такі вправи у розвитку вашого малюка, то він почне говорити значно раніше за своїх однолітків.