Дата публикации записи:

30 Ноябрь, 2013 в 14:04

Агресивні прояви у підлітковому віці

У цьому віці основним видом агресії стає агресія як захист. Підвищена агресивність найчастіше спостерігається у підлітків, які не подолали кризу попереднього вікового періоду і дотепер страждають від невпевненості у собі, низької самооцінки та комплексу неповноцінності, що виникає на цьому тлі. Тільки якщо одні намагаються перемогти цей комплекс, виділяючись серед загалу кращим знанням якогось шкільного предмета, а другі — успіхами у спорті або вмінням кататися на роликах, демонструючи ризиковані фігури «вищого пілотажу», то треті намагаються зігнати свій комплекс на оточуючих, доводячи свою повноцінність приниженням інших. А для приниження інших використовується фізична та словесна агресія.

Для підлітків, які не страждають на особливі відхилення і здолали основну фазу кризи, агресивність набуває форми захисту свого вистражданого «Я», його недоторканості і цілісності. Пасивна агресія починає переважати. Вона може бути зумовлена вимогами батьків, що не відповідають віку. Погодьтеся, що смішно очікувати покори від 16-річного підлітка, якому батьки як і раніше наказують повернутися додому не пізніше 18.00. Пригадайте свої 16 років і «війни» з батьками з приводу пізнього повернення додому.

Особливо запекло підлітки відстоюють право на особисту свободу. З одного боку, вони бояться самотності. З другого боку, вона їм необхідна для того, щоб вони змогли спокійно розміркувати про події свого і чужого життя, а можливо, про проблеми світобудови, адже в цьому віці дуже хочеться змінити світ, зробити його справедливим і чудовим для всіх без винятку. Зв’язок між усамітненням і здатністю розмірковувати помічений дуже давно. Навіть у тибетських монастирях, де довкола гори і сніг, де неможливо побудувати величезну будівлю, у кожного ченця є своя келія, нехай маленька і тісна, але така, що дає йому можливість побути наодинці. Підліткові необхідна своя територія не менше, ніж тибетському ченцеві. Якщо не ціла кімната, то хоча б відгороджена шафами частина кімнати, куди не заходять батьки (без дозволу підлітка, зрозуміло). Порушення меж супроводжуватиметься вибухами. У віці 16 років син зазвичай продовжує залишатися вашою дитиною, але тільки для вас. Для решти світу він вже достатньо дорослий, щоб мати свої секрети та особисте життя. Навіть якщо воно полягає в мріях.

Незадоволеність собою — також одна з причин агресивності цього віку. Комплекс неповноцінності та відчуття безсилля породжує заздрість, ревнощі, злість, невміння жити своїм життям. Особливо агресивні, схильні до насильства та жорстокості ті підлітки, а згодом і чоловіки, які не почали проживати своє життя. Той, хто не має повноцінного власного життя, з більшою легкістю може зробити замах на чуже життя.