Дата публикации записи:

19 Ноябрь, 2013 в 10:51

Безпека дитини вдома

Діти у віці від 1 до 2 років постійно вигадують небезпечні розваги, а брак досвіду не дозволяє їм передбачати наслідки своїх вчинків. Тому за малюком, який став на ноги, потрібно наглядати пильніше, ніж за немовлям, яке лежить у колясці. Крім того, півторарічна дитина може видатися значно дорослішою і розумнішою, ніж вона є насправді. Перечитайте ще раз розділ про логіку дитини, і ви зрозумієте, що не варто дуже вже розраховувати на її здоровий глузд. Отже трохи здорової параної не зашкодить. Намагайтеся зробити так, щоб дитина за жодних обставин (навіть за найбезглуздішої випадковості) не змогла мати справу з такими небезпечними речами, як ліки, сигарети, окріп або побутова хімія.

Проте ви напевно не зможете не давати дитині олівці, клей, дрібні предмети, аркуші паперу тощо. Тут вам доведеться невпинно і багаторазово пояснювати вашому малюкові, як можна і як не можна поводитися з цими іграшками. Також вам необхідно безперервно стежити за дитиною, коли іграшка є у неї в руках. Якщо вона не дотримується ваших вказівок, найкраще негайно відібрати у неї іграшку і сказати, що, вочевидь, вона ще замала, щоб гратися з подібною річчю. Через декілька днів можете повторити експеримент. Світ однорічної дитини повинен безперервно розширюватися, але це має бути максимально безпечний світ. У монотонному оточенні малюк тупіє від нудьги, але оточення, сповнене небезпек, породжує невротика. Дитина може навчитися правильно поводитися з деякими потенційно небезпечними предметами (ті ж олівці), але вона не спроможна взяти на себе
відповідальність за своє життя і здоров’я. Навчайте свою дитину уникати небезпек, але завжди страхуйте її під час цього навчання.

Найчастіше з дітьми у віці 1—2 років трапляються такі нещасні випадки.

  • Нещасні випадки, що пов’язані із намаганням влізти на що-небудь.
  • Харчові отруєння.
  • Нещасні випадки, пов’язані з дослідженням (малюк зачинився в шафі, заліз у скриньку з ліками).
  • Небезпеки, пов’язані з ємностями для води (басейном, ставком, ванною).
  • Порізи та опіки.
  • Автокатастрофи.

Нижче наведено список найпоширеніших небезпек як усередині домівки, так і за її межами. Це є в будь-якому будинку і навколо нього. Будьте передбачливими і вживайте невідкладних заходів щодо усунення цих небезпек.

Небезпечні побутові предмети

Автомобілі. Навчіть вашу дитину не підходити близько до автомобілів, навіть якщо вони стоять нерухомо. У дворі завжди озирайтеся навколо, чи не їде автомобіль, і звертайте на це увагу дитини. Покажіть дитині пішохідний перехід, світлофор. Поясніть їй, що дорогу можна переходити тільки з кимось із дорослих, інакше її може збити машина. Ніколи не можна залишати маленьку дитину без нагляду поблизу вулиці з інтенсивним рухом транспорту. Якщо у вас є своя машина, то необхідно використовувати спеціальне авто крісло для дітей.

Ванни і раковини. На дно ванни найкраще покласти гумовий килимок, тоді дитина під час купання не зможе посковзнутися. Безпечніше спочатку набрати у ванну воду, а потім помістити туди дитину. Обливайте дитину водою з кухля, а не з-під крана, напір холодної води може раптово змінитися — і тоді з крана поллється окріп. Не виходьте з ванної кімнати, коли дитина купається. Їй достатньо декількох секунд для того, щоб захлинутися. Якщо дитина навчилася сама відкривати крани у ванні, поясніть їй, що не можна гратися з краном для гарячої води, інакше можна сильно обпектися.

Мотузки і шпагат. Усе, що дитина може зашморгнути собі навколо шиї або будь-якої частини тіла, — діти інколи душаться навіть на рушниках, закріплених на ролику.

Газові або електричні плити. Ніколи не залишайте дітей без нагляду поруч із ввімкненою плитою; ніколи не залишайте на плиті без нагляду каструлі з ручками; ніколи не залишайте на плиті гарячий жир: він може зайнятися. Безпечніше готувати на задніх конфорках плити або принаймні повертати ручки сковорідок і каструль таким чином, щоб за них не можна було вхопитися. Після приготування їжі безпечніше буде перекрити клапан на трубі, що підводить газ до плити. Існують також спеціальні ковпачки, що захищають ручки плити. У кімнаті виділіть спеціальне місце, куди ви зможете за необхідності ставити гарячий чайник або каструлі таким чином, щоб дитина не змогла до них дістатися. Стежте також за електричним чайником — дитина може швидко навчитися вмикати його.

Гаражі. Інструменти можуть серйозно травмувати дитину, якщо вони лежать на видноті. Прибирайте на недосяжні для дітей місця фарби, різні види інструментів — пили, викрутки, важкі молотки, шила, рубанки та ін., навіть деталі велосипедів щорічно калічать маленьких дітей.

Давно пофарбовані предмети. Можуть містити свинець. Трапляється, діти смокчуть або жують відколупнуту фарбу.

Двері та кришки. Усе, що може впасти на маленькі пальці, становить загрозу. Стежте також за відеомагнітофоном — діти дуже люблять засовувати в його щілину папірці, маленькі іграшки і навіть власні пальці.

Дерева та інше, що спокушає дитину до того, щоб видертися нагору. Обрубайте нижні гілки з дерев, що ростуть у вашому саду.

Дитячий ігровий майданчик. Те, що майданчики влаштовують у громадських парках, зовсім не означає, що їх обладнання є безпечним для життя і здоров’я дітей; сумно, але факт: щорічно діти падають і розбиваються на смерть із гойдалок, каруселей і подібних атракціонів. Уникайте майданчиків, призначених для більш старших дітей. Якщо на дитячому майданчику граються підлітки, попросіть їх піти або підіть самі. Вони можуть випадково штовхнути і вдарити малюка. Намагайтеся не гратися на майданчиках, які знаходяться поряд з проїжджою частиною.

Домашні тварини. Багато собак (і деякі кішки) небезпечні для маленьких дітей. Навчіть дітей милуватися тваринами здалека.

Залізниця поблизу. Діти можуть втекти зі свого садочка і вирушити на прогулянку залізничним полотном.

Заварювальні чайники, кавники і гарячі напої. Випадки смертельних опіків.

Предмети, що закриваються. Усе, де може вміститися дитина: холодильники і морозильні камери, особливо якщо ними не користуються, — становить страшну небезпеку; тому дверці шаф і буфетів слід замикати на ключ.

Голки, спиці в’язальні. Дорослі часто залишають на видному місці подібні речі.

Іграшки. У деяких іграшок є гострі краї і деталі, які дитина може проковтнути. Перш ніж придбати іграшку, перевірте її «на ламкість». Посмикайте дрібні деталі, які можуть відвалитися під час гри. Шнури в іграшці мають бути завдовжки не більш ніж 20 см.

Легкозаймисті матеріали. Вони становлять небезпеку і можуть міститися і в одязі, і в постільній білизні. Їх додавання в сучасні меблі дає токсичні випаровування, які можуть убити за одну хвилину. Навчіть дитину уникати відкритого вогню. Намагайтесь обрати для неї одяг, що не містить синтетичних волокон. Майте під рукою балончик зі спреєм від опіків.

Навчіть дітей, як необхідно поводитися, якщо їхній одяг спалахнув.

Зупинися! (Біг сприяє поширенню горіння.)

Падай! (Негайне падіння на землю.)

Крутися! (Це допомагає збити полум’я.)

Сходи та драбини. Тримайте драбини замкнутими в коморах і ніколи не залишайте без нагляду дитину поряд зі сходами. Поясніть їй, що сходами можна підніматися тільки з кимось із дорослих.

Маленькі предмети (діаметром менше ніж 4 см). Усе, що можна проковтнути або чим можна влучити в очі і вуха (навіть олівець, загострений з обох боків, може призвести до нещасного випадку). Не дозволяйте дитині гратися з ненадутою повітряною кулькою.

Відра для сміття, купи сміття. Особливо небезпечні, якщо в них лежать осколки стекла, консервні банки і зіпсована їжа. Навчіть дитину уникати куп сміття на вулиці. Удома відро найкраще помістити в шафку під раковиною і замкнути на засувку.

Настили, рогожі, мати. Уникайте подібних покриттів, особливо на натертих підлогах.

Не затягнуті деталі. Будь-який розгвинчений шуруп від меблів або ще в якомусь місці дитина може взяти до рота і вдавитися.

Ножиці й ножі. Безперечно є небезпечними для всіх маленьких дітей!

Вікна. Перевірте, щоб усі вікна були з надійними запорами, а найменш безпечні — заґратованими.

Піротехніка. Добре відома небезпека: щорічно феєрверки калічать багато дітей. Не купуйте своїй дитині феєрверків і навчіть її не підходити близько до людей, які їх запускають.

Пластикові та поліетиленові пакети. Надівши собі на голову під час гри, дитина може задихнутися за 2 хвилини.

Предмети, що нагадують солодощі. Це стосується того, що дитина може покласти собі до рота, вважаючи, що це цукерка. Утім, і цукерка (особливо льодяник) небезпечна для дворічної дитини. Вона може спробувати проковтнути її і задихнутися.

Розхитані або нестійкі меблі. Усе, що може впасти на голову дитині.

Річки і ставки. Вода має гіпнотичну дію на маленьких дітей; деякі тонуть на глибині, що досягає щиколотки дорослої людини.

Садова огорожа. Іноді вона трапляється зі списами, що стирчать, іноді відстань між прутинами є достатньою, щоб дитина могла просунути туди голову і застрягти.

Сад і садові споруди. Садовий інвентар, ставки, гербіциди, неміцні стіни і конструкції мають потенційно фатальний характер, так само як і завелика кількість зелені, насіння та ягід.

Садові рослини. Навчіть дітей ніколи не їсти рослини! Навіть якщо ви приберете всі небезпечні рослини зі свого саду і зі свого підвіконня (а ви, поза сумнівом, так вчините), дитина може захотіти пожувати листочок у чужому саду або на

Сигарети. Отрути, що міститься в одній сигареті або на дні попільнички, достатньо для того, щоб убити дворічну дитину.

Скатертини. Дитина може стягнути скатертину разом з тими речами, які на ній лежать, і все впаде їй на голову. Небезпечними є також шнури електроприладів, що звисають зі столу.

Недостатнє освітлення. Дитина, яка погано бачить, куди йде, може спіткнутися і впасти. Наклейте на дверях картинки, що світяться, щоб дитина не наштовхнулася на них у темряві.

Солодощі та їжа. Дуже легко вдавитися, особливо якщо дитина жує та одночасно грається або бігає.

Соски. Ніколи не думала про подібну небезпеку, але одна з них розвалилася прямо в роті дитини на три частини, які можна було проковтнути. Перш ніж купувати соску, подивіться, чи добре закріплена її силіконова частина, посмикайте, помніть її в руках.

Спортивний інвентар. Не тільки дротики і духові рушниці, але й риболовецьке спорядження, похідні ножі тощо.

Скляні глеки. І все інше, що б’ється і колеться. Безпечніше, якщо ваша дитина користуватиметься посудом, що не б’ється.

Пральні порошки, відбілювачі, засоби для чищення, засоби для боротьби з комахами або щурами. Усі мийні засоби містять сильні кислоти і луги, потрапляючи всередину викликають важкі опіки, часто — смерть. Засоби, що вбивають щурів, комах, є отрутою і для людей. Ховайте в недоступному для дітей місці або замикайте; не кладіть нічого отруйного в пляшки з-під лимонаду; навіть рідина для виправлення помилок у друкарських роботах є смертельною. Найкраще місце для всіх цих речовин — шафка під стелею, до якої не можна дістатися.

Сходинки. Розхитані поручні і погано постелений килим; ніколи не залишайте жодних речей на сходах.

Пігулки і лікарські препарати. Навіть якщо вони не схожі на солодощі або не мають красивого вигляду, все одно прибирайте їх в недоступні для дитини місця. Ванна кімната — зовсім не те місце, де їх слід зберігати. Їх місце також під стелею.

Важкі прикраси інтер’єру або кухонне начиння. Якщо дитина зможе зрушити їх з місця, то ніхто не гарантуватиме, що вона не перекине їх на себе.

Електричні побутові прилади. Щорічно багато дітей гинуть від пожежі, спричиненої неправильним застосуванням електроприладів. Хоча б раз на рік оглядайте і здійснюйте поточний ремонт усіх електрокамінів, парових котлів, що працюють на газу, радіаторів. Якщо у вас в будинку пічне опалювання, перевіряйте піч і прочищайте димар регулярно. Частіше стежте за системою центрального опалювання. Якщо це можливо, уникайте портативних газових і електричних плиток, але якщо експлуатуєте їх, перевіряйте, щоб вони були безпечними для оточуючих (щоб їх не впустили або не обпеклися); постійно стежте, щоб не було витоку газу, електрошоку та інших можливих бід. Подумайте про придбання вогнегасника.

Електричні і звичайні грілки. Якщо ви хочете зігріти ліжко, то обов’язково вийміть грілку перш, ніж класти в ліжко дитини. Звичайна грілка може обпекти, електрична — призвести до короткого замикання і пожежі, якщо малюк намочить ліжко.

Електричний кабель. Може вбити, якщо з’єднаний із побутовою електротехнікою.

Електронагрівальні прилади. Покажіть дитині, що об них можна обпектися. Найкраще помістити їх у безпечних для дитини місцях. Поставте спеціальні поворотні розетки, в які дитина не зможе засунути виделку або в’язальну спицю.