Дата публикации записи:

28 Ноябрь, 2013 в 10:39

Виховання хлопчиків

Ви мріяли про сина — і ви його маєте. Вітаємо вас, але й співчуваємо одночасно!

Вітаємо — тому що здійснилася ваша мрія, адже бажана дитина — щаслива дитина. Співчуваємо — тому що ви тепер розв’язуватимете досить складну проблему виховання майбутнього чоловіка, який повинен відповідати певним уявленням суспільства про «справжнього чоловіка». З одного боку, він повинен бути сильним, мужнім, спроможним утримувати сім’ю, а з іншого — ніжним та емоційно чуйним — щоб її зберегти.

Ми, батьки, намагаємося виховати своїх синів справжніми чоловіками. Мабуть, це єдине, в чому бажання «батьків і дітей» цілком збігаються. Хлопчики понад усе намагаються стати справжніми чоловіками. Ось тільки розуміємо ми це інколи по-різному. Чи не так вже й по-різному? Щоб знайти свій власний унікальний шлях лабіринтами життя, молодь завжди відмовлялася переймати досвід, накопичений попередніми поколіннями, не сприймала авторитетів і негативно ставилася до традицій. В умовах демократичної системи виховання бунт починається все раніше. Як же пережити сам бунт та його наслідки всім учасникам виховного процесу?

Найдоцільніше, на наш погляд, розглядати проблеми виховання сина у міру його розвитку та дорослішання. Для цього ми розподілимо процес виховання сина на вікові періоди.

Від народження до 4-5 років. Дитинство, коли ще досить рано говорити про виховання хлопчика, оскільки в цьому віці відсутні фундаментальні відмінності у вихованні хлопчика та дівчинки.

Від 4-5 до 7 років. Дошкільний період. Період початку формування особистості хлопчика як чоловіка.

Від 7-8 до 11-12 років. Час, коли хлопчик «залишає» маму і шукає чоловіка-вчителя, приклад для наслідування, авторитет. В ідеалі такою людиною стає батько.

Від 11-12 до 14-15 років. Ранній підлітковий вік. Пам’ятаєте популярну пісню з таким приспівом: «Мама, не плачь! Папа, держись!»? Хлопчик розпочинає входження в «доросле» життя. Перехідний період, який триває декілька років, важких і болісних і для дитини, і для батьків. Час запитань на зразок: «Хто я?», «Навіщо я?»

Від 14-15 до 18 років (і старше). Пізній підлітковий вік. Деякі відповіді на запитання вже отримано. Принаймні, для багатьох хлопчиків стає зрозумілішим напрямок руху, а також мета і сенс власного життя (наскільки він здатен розуміти їх на цьому етапі свого розвитку та становлення). Перетворення підлітка на юнака.

Ми наголошуємо, що часові межі етапів є умовними, оскільки є хлопчики, які випереджають свій календарний вік, а є такі, які «відстають». Ми беремо за основу зазначені вікові періоди на підставі статистичних даних, які реєструють ті або інші фізіологічні та психологічні зміни в межах певного віку. Отже, не дивуйтеся, якщо один період у вашого сина розпочнеться раніше, а інший — пізніше. На кожному новому етапі розвитку і дорослішання дитина шукає відповіді на запитання, які ставить перед нею життя. Вона постійно розв’язує різноманітні завдання та інакше бачить світ. Намагайтеся на кожному етапі зрозуміти її, підтримати, дати в руки «дороговказну нитку», за допомогою якої вона з найменшими втратами пройде лабіринтом життя від дитинства до юності.