Дата публикации записи:

13 Июнь, 2015 в 12:56

Втрата власного «Я» у підлітка

Ми вже говорили з вами про те, що дівчатка віком 9-10 років зазвичай відверто висловлюють все, що думають. А ось до періоду раннього отроцтва — 12-13 років — вони вже остерігаються говорити про свої думки, переживання, відчуття, неначе сумніваються в них. Дівчатка, які до цього моменту завжди були активні на уроці, перестають піднімати руки, щоб відповісти. Викличуть — відповідатиму. Вони прагнуть завжди бути люб’язними, привітними, обережними у висловах, щоб ні з ким не зіпсувати стосунків, і в цьому випадку розв’язання проблеми відкладається на невизначений термін. Тепер дуже часто від них можна почути фразу: «Я не знаю». Хочеш піти в гості? — Не знаю.- Тобі подобається тітка Ніна? — Не знаю. І так далі. Якщо ваша донька, яка до недавнього часу відверто говорила про те, що їй подобається, а що ні, раптом замовкає, навряд чи це означає, що її все влаштовує.

Одного разу в 6-й клас, де я викладала, посеред навчального року прийшла нова учениця. Її батьки кинули квартиру в цьому районі і перевели її в нашу школу, яка була ближче до нового житла. Судячи з письмових робіт дівчинки, вона була розумна, талановита і для свого віку досить оригінально дивилася на все, що відбувається. Вона провчилася тиждень і захворіла. Вийшла після хвороби, провчилася тиждень і знову захворіла. А через місяць її мама забрала документи з нашої школи, пояснивши ситуацію таким чином. Раніше донька хворіла дуже рідко, а після переведення до нової школи хвороби буквально не залишали її. Мама, в якої збереглися довірчі взаємини з донькою, зуміла все-таки з’ясувати головне: дівчинка нудьгувала за своїм колишнім класом і школою, а нова їй не подобалася. На сімейній раді було вирішено повернутися до колишньої школи, а відвозити дочку на машині взявся тато.

На жаль, не всі мами і тата такі прозорливі і спостережливі, тому іноді дівчатка роками (!) страждають від того, що їм не подобається школа, або викладач, або спортивна секція, куди їх віддали, або якась родичка, спілкування з якою дитині нав’язують. Наприклад, сестра мами часто буває в домі і дуже уїдливо, якоюсь мірою глузуючи, розпитує дівчинку про її якісь особисті справи. Іноді ця проблема виявляється, коли вже пізно щось змінити,- наприклад, дівчинка чудово вчиться, має всі шанси на золоту медаль, але вона раптом забирає документи, щоб вступати до коледжу. Іноді батьки дізнаються про важкий для їхньої доньки етап неприйняття лише через багато років, коли вона вже подорослішає і зможе проаналізувати сама свій стан.

Втрата зв’язку зі своїм Я є характерною для всіх дівчаток-підлітків, незалежно від добробуту і віросповідання їхніх сімей. У період отроцтва у дівчинки з’являється вигадане Я. Тому ми дивуємося і не можемо зрозуміти, що трапилося з нашою життєрадісною, веселою, енергійною донькою, яка відразу перетворилася на замкнуту і сумну. Саме в ранньому отроцтві дівчатка страждають від депресії, негативно сприймають своє тіло, критично сприймають свої інтелектуальні можливості і починають гірше вчитися. У цей час у них дуже низька самооцінка.

Якщо ми не розуміємо дочку, не бачимо змін, що відбулися з нею, і не реагуємо на них, вона це відносить виключно на свій рахунок і пояснює тим, що вона негідна батьківської любові, а її думки нікого не цікавлять. Ми не помічаємо, що з нею відбувається, вона мовчить — і таким чином донька втрачає зв’язок з батьками, натомість набуваючи відчуття безпорадності.

Що тут можна порадити? «Прислухайтеся» до думок і відчуттів доньки, незалежно від того, позитивні вони або негативні, і тоді вона утримає свій зв’язок з власним Я.