Дата публикации записи:

28 Ноябрь, 2013 в 20:45

Відчуття дорослості

Підліток відчуває себе дорослим і розумним, готовим відповідати за своє життя, готовим керувати ним. Він бажає бути лідером, диктувати свої умови, очолювати. Тому досить часто його поведінка може виглядати досить агресивною. Нерідко вона такою і є.

Отут якраз і виникає конфлікт між «я хочу» і «я можу» та «війна» з батьками, які наполегливо не хочуть бачити в ньому дорослого та рівного собі. Як не дивно, підліток має рацію: надмірна опіка призводить тільки до неврозу. Якщо ваш син прибіг додому із розбитим носом і синцем під оком після зустрічі з приятелями, єдине, що ви можете зробити: зупинити кров і припудрити синець. У конфлікт сина з однолітками втручатися не можна. Він повинен самостійно знайти вихід із нього.

Залишатися з проблемами і розбиратися з ними наодинці — це шлях дорослішання, який необхідний вашому хлопчикові. Інший шлях відсутній. Адже ви не хочете виховати «матусиного синочка», який після весілля запитуватиме вас про те, що йому тепер робити з дружиною? Для розв’язання проблеми потрібні роздуми. А для них потрібне усамітнення. Якщо підліткові не загрожує дійсно серйозна небезпека, дайте йому спокій. Не ставайте на шляху його розвитку і дорослішання.

Перевірено батьківським досвідом

  • Притчею во язицех стало твердження, що батьки не розуміють підлітків. Як ті, так і інші вже до початку цього «страшного перехідного періоду» психологічно починають себе до цього готувати. Насправді, якщо до цього готуватися інакше, то значної частини конфліктних ситуацій можна уникнути.
  • У цей період організм вашого сина постійно зазнає змін, до яких він може ставитися дуже хворобливо. Не жартуйте над ним, навіть люблячи. Оскільки всі
  • його відчуття загострені, він може це сприйняти як образливе зауваження.
  •  Не вважайте, що його проблеми вигадані. Пригадайте себе в цьому віці, тоді ви інакше дивилися на взаємини з однолітками і ще не навчилися по-філософськи ставитися до життя і до себе.
  • Не сприймайте власну персону в цей період як єдину, через яку ваш син може мати проблеми або поганий настрій.
  • Якщо син щось вам розповів, сформулюйте резюме його промови, щоб він переконався: ви його зрозуміли правильно.
  • Дочекайтеся моменту, коли можна щиро поговорити. Це краще, ніж програмна заява: «Нам слід поговорити про твою поведінку, яка_» Довірча розмова, якщо ви зумієте налаштувати на неї підлітка, є результативнішою. Пам’ятайте, що тривалі батьківські нотації — це ліки, які посилюють хворобу: чим більше приймаєш, тим меншим є ефект. Діти не люблять загальновідомих істин.
  • Якщо ви все ж таки вважаєте, що він непробачно грубо поводиться з вами, то спробуйте застосувати метод логічної послідовності: «Якщо ти поводишся так стосовно мене, то не чекай і від мене нічого доброго, коли тобі знадобиться моя підтримка; ми планували сьогодні вирушити до басейну (у гараж, на рибалку та ін.), але ти своєю поведінкою настільки зіпсував мені настрій, що, ми, мабуть, здійснимо генеральне прибирання, тому що фізичні дії нейтралізують негативну енергію, що накопичилася» тощо.
  • Дотримуйтеся «золотої середини». Діти не люблять, коли їх опікають. Але вони ображаються, коли батьки їх ні про що не запитують: отже, їм усе одно. Тому намагайтеся тактовно контролювати своїх дітей. Читайте книги і журнали, які читають вони. Запитуйте ро те, що відбулося в класі, як прокоментував події класний керівник. Виявляйте цікавість до їхніх друзів і в жодному разі не критикуйте.

 

Схожі статті