Дата публикации записи:

22 Ноябрь, 2013 в 13:00

Дитина дуже боїться темряви

Може, це і не проблема, бо багато мам скаржаться, що їхні діти бояться темряви. Я теж пам’ятаю, що в дитинстві темряви боялася, але при цьому спала в кімнаті одна, і нічого.

Але у нас це, здається, дуже зашкалює. Дочці п’ять років. Боїться в темну кімнату заходити, якщо вночі прокидається і в приміщенні темно — дочка плаче і кличе мене. Навіть у цирку, коли світло вимкнули, дуже злякалася і схопила мене за руку. Що можна зробити, щоб допомогти дитині не боятися темряви?

Насправді страх темряви завдає чимало клопоту багатьом дітям і батькам. Починається все десь у трирічному віці, разом із розвитком дитячої уяви, а пік страху темряви припадає (знову-таки приблизно), десь на шість-сім років.

Малюк боїться заходити в темну кімнату або туалет, просить не вимикати світло, коли він засинає, відмовляється спати один і приходить у спальню до мами і тата. Причиною страху темряви може бути дитяча фантазія або ситуація, коли дитину в темряві щось налякало, і тепер цей страх закріпився. Багатьом маленьким дітям властиво бояться темряви, яка символізує для них самотність.

Чого батькам робити не можна? Соромити дитину, називати боягузом, говорити, що боятися немає чого, відмовляти дитині в своїй підтримці, не реагувати на дитячі прохання не вимикати світло або залишити двері відчиненими. Не намагайтеся применшити дитячий страх, мовляв, все це нісенітниця, а ти вже велика дівчинка. Дитина чекає від вас зовсім інших слів. Можете розповісти їй, що в дитинстві ви теж боялися темряви.

А що потрібно робити для того, щоб дитина перестала боятися темряви? Враховуйте потреби самого малюка. По-перше, поговоріть із ним про те, що його турбує. Чомусь батьки вважають, що краще з дитиною його страхи не обговорювати, тому що він буде ще більше боятися. Але насправді це не так. Хай малюк розповість, що йому увижається в темряві, чого саме він боїться. Наприклад, вашій дочці здається, що в темній кімнаті рухаються якісь величезні тіні. Ви можете увімкнути світло і показати, що насправді це цілком реальні предмети, яких вона зовсім не боїться.

Прочитайте малюкові цікаві розповіді дитячих письменників про те, як інші діти боялися темряви (наприклад, М. Носова «Тук, тук, тук») або покажіть мультфільми «Нітрохи не страшно» або «Андрійка і темрява».

Іноді дуже ефективним виявляється маленький нічник — і спати не заважає, і темряву розсіює. Не проганяйте дитину, якщо вона приходить у вашу спальню. Не лінуйтеся посидіти поряд із ліжечком малюка перед сном і потримати його за руку. Щоб створити дитині відчуття безпеки, можна дати йому улюблену м’яку іграшку. Якщо вдома є домашні тварини, вони можуть ночувати разом із дитиною, так вона відчуватиме себе більш захищеною.