Дата публикации записи:

22 Ноябрь, 2013 в 13:26

Дитина лається непристойними словами

Сину шість років. З трьох ходить до дитячого садка. Раптом почав використовувати лайливі слова і це при тому, що удома у нас ніхто не лається. Звичайно, на вулиці він міг таке почути, але ж раніше, навіть коли розумів менше, він лайки не повторював. А зараз з ним просто ходити соромно. Як з цим боротися і чому так відбувається?

Наші діти живуть зовсім не в акваріумі. Вони все бачать, чують, все помічають. До чотирьох-п’яти років вони засвоюють не тільки гарні і корисні слова, але і безліч словесного сміття, лайливих слів і слів-паразитів. І навіть якщо удома у вас подібні слова не в ходу, все-таки ваш малюк їх обов’язково де-небудь почує. Проте це зовсім не означає, що дорослі можуть розслабитися і у присутності дітей говорити все, що їм заманеться. Правило: «Ми удома ніколи не лаємося» повинно діяти завжди!

Що ж робити, якщо факт вже відбувся, і дитина, дійсно, лається. Спершу визначте, чи усвідомлено вона використовує лайливе слово, чи воно у неї вилетіло випадково. Якщо малюк ще не розуміє значення слова, то не варто акцентувати його увагу на сказаному, можна просто зробити вигляд, що нічого не відбулося. Але якщо дитина повторює «погані» слова регулярно, розуміючи їх значення, тоді ні в якому разі не можна за -лишати цей факт без уваги.

Проведіть з малюком спокійну роз’яснювальну бесіду. Поясніть, чому не можна використовувати такі слова в розмові, постарайтеся пояснити значення слів і підібрати їх безпечні еквіваленти. Швидше за все, у дитини виникне питання: «А чому мені не можна лаятися, а іншим людям можна?» Тоді варто пояснити, що всі люди різні, і серед них є виховані і не дуже. Адже малюк не хоче, щоб його вважали невихованим.

Використовування в мові лайливих слів повинно бути для батьків гарним індикатором дитячого оточення. Швидше за все, в дитячому садку або в дворовій компанії хтось з дітей використовує такі вирази. Придивіться уважніше до дітей, які оточують вашу дитину і, можливо, ви зрозумієте причину її настирного лихослів’я.

Крім того, використовувати лайки малюк може і для того, щоб привернути увагу дуже зайнятих батьків. Тут ланцюжок такий: я вилаявся,- батьки звернули на мене увагу. Привертання батьківської уваги може відбуватися і ось таким негативним способом, адже результат досягнутий, яка різниця яким чином.

Ніколи не смійтеся, почувши від дитини нецензурні слова. Адже нічого так не закріплює звичку, як позитивне схвалення з боку дорослих. «Мамі сподобалося,- міркує дитина,- отож, можна це повторити». Отже, буде правильним поговорити з дитиною про культуру мовлення. Проконтролювати себе і домашніх на предмет використання цих слів в домашньому побуті, приділити дитині більше уваги і турботи. І не виявляти свого здивування або безпорадності, якщо ви почули з вуст дитини «погані слова». Захистіть дитину від телевізора, де вона може почути багато подібних виразів. Постарайтеся більше спілкуватися з дитиною, іноді таке лихослів’я може сигналізувати вам про наявність у дитини інших, більш глибоких проблем.