Дата публикации записи:

22 Ноябрь, 2013 в 13:08

Дитина не боїться чужих людей

Багато батьків скаржаться, що їхні діти бояться чужих людей. А у мене все навпаки — дочка спілкується з усіма: продавцями в магазині, сусідами, перехожими, просто біда якась. Як мені їй пояснити, що не можна ось так запросто підійти до будь-якої людини, адже не всі люди з гарними намірами. Усі дочку хвалять: така комунікабельна, відкрита, а я за неї хвилююся, тому що рано чи пізно її може хто-небудь образити. Де знайти ту золоту середину, яка допоможе мені виховати дочку товариською, але обережною? (Дитині шість із половиною років.)

Дійсно, значно частіше доводиться допомагати батькам, у яких малюки складно спілкуються з оточуючими, надто сором’язливі і замкнуті. Проте і дітей, які активно прагнуть спілкування з однолітками і дорослими людьми, теж немало. Вважається, якщо дитина товариська, то це дуже добре. Але не всі батьки розуміють, що така риса дитячої вдачі, як комунікабельність, вимагає й особливого підходу у вихованні.

Звичайно, якийсь час ви будете поряд із дитиною. Але ж рано чи пізно кожний батько приходить до такого моменту, коли йому доводиться відпускати дитину в самостійну подорож через двір до школи або в магазин. Інакше і бути не може, адже дитина росте і розвивається, і їй необхідно ставати самостійною.

А раз відпускати все одно доведеться, це означає, що потрібно виховувати дитину так, щоб вона знала, які небезпеки можуть чекати її, і вміла їх уникати і протистояти їм.

Добре, якщо батьки дотримуються деяких правил від народження дитини. Наприклад, не залишають малюка без нагляду, не дозволяють брати цукерочку у сторонніх без дозволу батьків, розуміють, що навчання правил особистої безпеки — не справа трьох хвилин. Таке виховання триватиме увесь той час, який дитина росте і дорослішає поряд із батьками.

Не слід залякувати дитину зведеннями кримінальної хроніки чи демонструвати телевізійні сюжети про злочини. Це призведе до підвищення тривожності. А ось розмовляти з дитиною щиро про те, які люди можуть зустрічатися на життєвому шляху, потрібно обов’язково.

Варто продумати і виробити свої сімейні правила безпеки для дитини, залежно від тих умов, в яких ви живете. Наприклад, якщо ви живете в багатолюдному місті, то в цих правилах обов’язково повинні бути відображені правила дорожнього руху саме для вашого малюка. Спробуйте разом пройти звичний шлях до школи або до магазину, яким звичайно йде дитина і розглянути разом усі можливі небезпечні ситуації, які гіпотетично можуть виникнути. Попросіть дитину розповісти, як вона буде поводитися, якщо раптом не працюватиме світлофор або помітить автомобіль, що швидко рухається.

Навчіть малюка поводитися в ситуації, якщо він загубився. Обов’язково вивчіть із ним домашню адресу, телефони родичів, міліції. Якщо дитина маленька, можете вкласти в кишені його одягу картки з його даними, за якими вас зможуть розшукати. Звичайно, ми завжди сподіваємося на те, що нічого поганого статися не повинно, але запобіжні заходи зайвими не будуть.

Навчіть дитину поводитися, коли на вулиці до неї підходить незнайома людина. На будь-які пропозиції або питання дитина повинна чітко відповідати «немає» і прагнути піти або звернутися до перехожих по допомогу. Суворо забороніть дитині сідати в машину або йти за незнайомою людиною.

Якщо ви залишаєте дитину одну вдома, попередьте про те, що окрім вас, двері відчиняти не можна нікому. Між іншим, у багатьох країнах батькам заборонено залишати дитину одного вдома до 12, а то й до 14 років, і це абсолютно правильно.

Дитина гуляє одна у дворі? Тоді чітко визначте правила прогулянки: не можна йти з двору, у жодному випадку не можна без батьків досліджувати безлюдні місця (пустирі, сараї, горища і т. д. ), краще обходити незнайомі компанії.

Що ж до золотої середини, то зрозумілі труднощі батьків, коли потрібно застерегти і навчити дитину, але не залякати так, щоб вона боялася вийти з дому і випустити вашу руку. Але якщо у вас з дитиною нормальні довірчі відносини, ви розумієте, що її хвилює, знаєте про неї все, і це дозволяє вам визначити ступінь її самостійності, значить, все буде добре.