Дата публикации записи:

22 Ноябрь, 2013 в 13:03

Дитина погрожує, що виплигне у вікно

Що робити, якщо шестирічна дитина серйозно погрожує, що зараз виплигне у вікно? Не думайте, що я вигадую ситуацію. Наш син, коли у відповідь на його прохання допомогти зробити машинку з конструктора, тато попросив його почекати, розплакався й утік до себе в кімнату. Я прийшла до нього, і тут він сказав. «Коли тато дивитиметься телевізор, а ти підеш за покупками, я виплигну у вікно з дев’ятого поверху». Повірте, я дуже злякалася. Чоловік вважає, що все це несерйозно, але я знаю свого сина, він просто так нічого не говорить. Таке було вже двічі, і я дуже хвилююся. Допоможіть хоч порадою.

Тема, справді, дуже серйозна і зрозуміла реакція батьків. Страшно, коли добровільно вирішує піти з життя дорослий, а коли це робить дитина, це навіть не страх, а щось більше. Мама і тато перелякані і запитують себе: чому дитина так думає? А якщо й справді хлопчик це зробить?

З одного боку, можна б було трохи заспокоїти батьків. Для дітей шестирічного віку така поведінка не характерна. Фахівці вважають, що думки про смерть або суїцидальний потяг формуються приблизно до одинадцяти років. Чому у вашого сина вони з’явилися значно раніше? Сучасні діти — жертви інформаційної революції. У три роки вони знають те, що раніше діти пізнавали тільки до шести, а в шість — набагато більше. Де гарантія, що ваша дитина не побачила чогось подібного по телевізору чи не стала свідком батьківської сварки, коли мама або тато пообіцяли «руки на себе накласти»?

Але це досить слабке заспокоєння, тому що диму без вогню не буває. І якщо сьогодні він тільки говорить «я виплигну з вікна», то де гарантія того, що він не зробить цього завтра або через кілька років?

Психологи умовно ділять дитячі самогубства на три категорії. Дитина може вчинити самогубство з цікавості. Коли дитина робить спробу самогубства і спостерігає, а що ж тепер буде, як поводитимуться дорослі. Дитина насправді не хоче позбавляти себе життя «до кінця», вона і сподівається на те, що прийдуть батьки і вчасно її зупинять. Але батьки іноді запізнюються.

Іноді діти скоюють самогубство з метою маніпуляції своїми рідними. Хочеться дитині нову дорогу річ, просто батьківської уваги або розуміння, мама не пускає погуляти — дитина на очах у дорослого намагається накласти на себе руки. Такий суїцид має дуже демонстративний характер, і його головна мета — примусити дорослого виконати дитячі вимоги. Адже піти з життя «насправді» хоче не так багато дітей, більшість дитячих суїцидальних спроб все-таки розрахована на глядачів.

І, нарешті, найскладніший дитячий суїцид — коли дитина, дійсно, не хоче жити і перебуває у стані повної психологічної безвиході.

Ось дані статистики. Хлопчики роблять спроби суїциду в три рази частіше, ніж дівчатка. Якщо дитина спробувала вчинити самогубство, то в 90 % випадків вона буде цю спробу повторювати. Найбільш «небезпечний» вік, коли особливо велика небезпека дитячого самогубства — від 14 до 18 років.

У дитини ще немає розуміння смерті. Вона вважає, що можна трошки «полякати» маму з татом, а потім просто прокинутися.

Що ж спонукає дітей і підлітків скоювати такий вчинок? У більшості випадків причину можна шукати в сім’ї. Бажання привернути увагу батьків, якої так не вистачає, прагнення піти від тиску батьків і непомірно завищених вимог, фізичне насильство в сім’ї, конфлікт із близькими людьми, страх покарання, розлучення батьків — ось тільки небагато причин дитячих суїцидів, корені яких знаходяться саме в сім’ї.

Щоб зрозуміти мотиви поведінки вашої дитини, потрібно проаналізувати вашу сімейну ситуацію. Дитина хотіла одержати батькову увагу і на відмову відповіла погрозою звести рахунки з життям. Подумайте, може, вашому синові не вистачає спілкування з вами, і такою жорсткою мовою він намагається розповісти вам про свої проблеми.

Дивись більше