Дата публикации записи:

8 Июль, 2015 в 12:59

Дівчинка від 12 до 18 років: особливості зростання

Це той самий перехідний вік, про який написано томи педагогічної і психологічної літератури, проте батькам від цього не легше, оскільки в практичному житті перепади настрою в доньки, поява в неї скептичного ставлення до них та їхніх ідеалів, а іноді й цілковита ворожість, з одного боку, і відчуття її розгубленості перед змінами, яких зазнає власне тіло, а тому і беззахисності — з другого,- усе це крає батьківське серце, від якого вимагається поєднання залізної волі, розуміння і любові.

КАЧЕНЯ З ГОЛКАМИ ДИКОБРАЗА

Наша дівчинка, наша гарненька, життєрадісна донечка з настанням цього періоду перетворюється на бридке каченя з голками дикобраза. Вона насторожено сприймає появу нових рис у своїй зовнішності, може соромитися своїх молочних залоз (особливо якщо це ранній розвиток), що збільшуються, або, навпаки, вони замалі, а в одноліток уже «все оформилося».

Вона прискіпливо розглядає себе в дзеркалі; без причини, на наш погляд, сумує і може відповісти грубістю навіть на нейтральне зауваження батьків. З одного боку, їй хочеться, щоб оточуючі відмітили зовнішні зміни, які в ній відбуваються. З другого боку, вона стурбована: чи не зроблять її ці зміни незграбною і непривабливою. У неї дійсно зберігається незграбність і непривабливість, і під критичними поглядами вона ще більше зіщулюється і сутулиться. Тому ви повинні ретельно зважувати ваші зауваження з приводу її зовнішності.

СТАТЕВЕ ДОЗРІВАННЯ

Перша менструація — це ще не ознака статевої зрілості, а лише початок її розвитку. Вона може проходити без овуляції, а це означає, що дівчина ще не може зачати дитини. Дату першої овуляції визначити дуже складно, оскільки вона може відбутися і перед першою менструацією, і набагато пізніше. Поки це нікому не відомо. Одним з чинників, що свідчать про можливість дітонародження, є регулярність місячних. У більшості дівчат інтервали між ними в початковий період нечіткі.

Період статевого дозрівання продовжується. Розпочинають свою роботу апокринові залози, що виділяють специфічні жіночі запахи — феромони. У цих залоз свої канали і свій «особливий» піт, який під час висихання застигає у вигляді клейкої плівки. Апокринові потові залози розташовані в пахвових ямках, на малих статевих губах, біля анального отвору, у ділянці пупка і сосків. Їхній запах неможливо уловити, а специфічний характерний запах з’являється лише після розкладання поту бактеріями.

Наприкінці періоду статевого дозрівання сповільнюється зростання скелета. Завершується ломка голосу, пов’язана з активним зростанням гортані. Голос набуває нових грудних і нижчих тонів. Об’єм легенів збільшується, трохи підвищується кров’яний тиск.

РОЗВИТОК ІНТЕЛЕКТУ

У віці від 12 до 18 років швидко розвивається інтелект, який допомагає дівчинці осмислити правду світу, і вона щосили прагне його зрозуміти. Якщо раніш вона сприймала весь світ в образах, то приблизно з 14 років вона мислить логічно і простежує причинно-наслідкові зв’язки. Її позиція стосовно того, що необхідно мати власну думку і нічого не брати на віру, дедалі зміцнюється. У неї розвивається дуже цінна якість: уміння дивитися на себе збоку як на сторонню людину. Вона приміряє на себе різні ролі, глибоко переживає емоції, обстоює свої погляди, але оскільки в суперечках ще недосвідчена, їй не вистачає аргументів на користь своєї точки зору.

Їй здається, що в сім’ї її ніхто не розуміє. Іноді незадоволеність собою переноситься на навколишній світ, він здається їй огидним і сповненим несправедливостей. Колись товариська, дівчинка починає сторонитися однолітків, пропускати шкільні дискотеки, які раніше так полюбляла, зачиняється в своїй кімнаті і плаче. У цей період може розвинутися замкнутість, озлобленість, недовіра до оточуючих. Для того, щоб цього не трапилося, потрібна допомога матері, про роль якої в такий складний період ми поговоримо у відповідному розділі.

СВІТ ЕМОЦІЙ

Особливості емоційної сфери дівчат призводять до того, що вони переживають почуття самотності, і переживання ці в дівчат гостріші, ніж у хлопців. Вони також більшою мірою страждають від нестачі батьківської турботи або суворості, байдужості.

Дуже багато дівчат цього віку ведуть щоденник, якому довіряють свої таємниці. Дівчинка часто в цьому віці змінює думку про себе і про тих, хто її оточує. Наприкінці цього вікового періоду вона доходить висновку, що між нею і дорослими немає істотної різниці. Але дорослі, у тому числі і батьки, на її думку, не визнають її права на самостійність і продовжують її повчати і робити зауваження. Вони як і раніше вважають її дитиною. Ось тоді-то дівчинка і вирішує, що батьки взагалі нічого не розуміють, оскільки їхні погляди застаріли. У такому разі потрібно шукати якісь інші орієнтири в житті.

Дівчинка-підліток вражає батьків змінами свого настрою: тільки-но вона була весела, поблажлива, грала з молодшою сестрою і пообіцяла взяти участь в сімейній поїздці на дачу. За годину вона заявляє, що нікуди не поїде і «взагалі вважає цю ідею абсолютно дурною». Батькам здається, що вони живуть на пороховій бочці, але при цьому не знають, як уникнути вибуху. Одна надія: її інтелект, що розвивається, усе ж таки іноді дозволяє, як ми вже говорили, подивитися на себе збоку. І тоді вона раптом виявляє вміння передати свої відчуття, не засуджуючи оточуючих, прислухатися до точки зору іншої людини і піти на компроміс, не руйнуючи стосунків.