Дата публикации записи:

22 Ноябрь, 2013 в 14:41

Перші дитячі страхи

…Саша про смерть почала говорити десь близько п’яти років. Зараз вона говорить — моя найбільша мрія, щоб придумали ліки: випив — і став безсмертним… Я також про це мріяла.

А говорити про смерть довелося, коли в сусідньому під’їзді був похорон. Вона все намагалася подивитися з віконця, а я відмовляла. Її, природно, цікавило — чому, ну і довелося розповісти, що це велике горе, що люди жаліють, що більше не побачать цю людину. А на запитання, що ж потім, я відповіла, практично дотримуючись християнської традиції: «У людини є тіло і душа. Тіло людини поступово змінюється, старіє, а коли стає зовсім старим, душа залишає його, і людина вмирає. Куди йде душа, я не знаю, і ніхто не знає. Хтось уважає, що душа відлітає на Небо, хтось — що вмирає разом із тілом, хтось — що вселяється в іншу людину. Але перевірити, як же насправді, ми не можемо…

* * *

…Учора було: донька лежить на ліжку із заплющеними очима і каже: «Мамо, я мей». Починаю міркувати. У словах, що розпочинаються з голосної, вона її часто пропускає. Крім того, завжди змінює «р» на «й», оскільки на заняттях «р» не вимовляється, змінюється логопедом на «ж», а «ж» ще не поставлена, ось вона і підміняє тим, що виходить. Фраза перекладається як «я помер» — вочевидь із садка притягнуто, з хлопчачої гри у війну. Із садка ж притягнуто «*ука», я вже висловилася там з приводу лексикону дітей, а свою дитину переконала, що говорити слід «щука», тобто рибка така. Сьогодні дивилися з нею третього Гаррі Поттера, про Сіріуса: «Мамо, дядько мей?» — «Ні, не помер».- «Він вава?» — «Так, захворів сильно».- «А мааа мей?» — «Маленький теж не помер, тільки впав і знепритомнів, все буде добре».- «Дяко не мей і маа не мей, вава. Дяко ааа?» — «Ні, дядько не страшний. Він тільки виглядає страшно, брудний, але він хороший».- «Так, дяко не ааа, дяко иии, і фе, кака». Ух. Ось і поговорили.

* * *

…Принесла із садка: «Померти — це означає лягти і заснути назавжди». Зараз вже напряму запитала, чи правда, що всі коли-небудь помирають, і я, і вона. Відповідаю, що правда, але до цього ще дуже далеко, спочатку вона відвідуватиме садок, потім школу, потім працюватиме, матиме дітей, потім з’являться онуки.

* * *

…У нас це питання також раптом різко виникло влітку, оскільки дорога на пляж йшла повз Комаровський некрополь.

Уяви собі — літо, шосе, 30 градусів, у воду хочеться страшенно а тут… Раніше (ще до вагітності) я вважала, що розповім дитині байки про переселення душ, але тут не довелося збрехати (чому я дуже рада). І я сказала приблизно ось що:

— Поки тобі цікаво жити, житимеш. Подивися на Миколу Михайловича, якому 80 років, а він до тебе їздить щотижня в солдатики грати. Дотепер усі люди вмирали, але що тобі заважає вирости і винайти спосіб безсмертя?

Дитина погодилася як із першим, так і з другим пунктом, і запитань поки більше не виникало. (До речі, солдатиків своїх він «убиває» без вагань. А ось равликів і жучків захищає.)

* * *

…В Оришки запитання про смерть виникло зовсім рано — уже цього року (ми постійно їздили повз кладовище). Але ми люди віруючі, тому Оришка часто чула і від нас, і в церкві, що люди, які люблять Христа, вмирають, але потім воскреснуть і будуть із Христом. Тому, дивлячись на могили, вона з’ясувала подробиці, що це, хто тут лежить. Я їй нагадала, що смерть — це як дуже довгий сон. Оришка каже: «Навіть якщо я помру і мене покладуть у землю, все одно прийде Ісус, врятує мене, і я з ним гратимуся, тому що Він мене любить». Загалом, жодного страху поки немає і, сподіваюся, не буде. Нехай у неї буде на один дитячий страх менше! А ось що її сильно засмутило, так це звістка про те, що тато і мама теж постаріють коли-небудь. Сама вона старіти відмовилася.

* * *

…У нас це питання постійно обговорюється відтоді, як Ганнусі виповнилося три роки. Її цілком заспокоїло міркування про кругообіг речовини (і людей) в природі. Так, одні люди вмирають, зате інші народжуються, і це навіть має свою принаду. Життя людське не зупиняється на місці, а змінюється, і людина змінюється протягом життя, і в кожному віці є свій глибокий сенс. Щоправда, вона незабаром відчула якусь каверзу і почала запитувати про душу після смерті. Довелося розповісти, у що іноді вірять люди, які не вміють змиритися з природним кругообігом. Оскільки не в моїх правилах розповідати дитині з осудом про чужі світогляди, то, здається, зростає у нас тепер віруюча дитина з батьками-атеїстами.

Ще один наслідок фантазії дитини, яка зростає,- страхи. І страх смерті, можливо, найсильніший із них. Зрозуміло, дитина могла і раніше боятися — гучних звуків, чужих людей або собак, але раніше цей страх існував лише, поки малюк чув грім або бачив собак. Тепер же він боїться власних фантазій. Це може занепокоїти багатьох батьків. Як побутово — дитина знову стає «мамусиком», не відпускає вас від себе і буквально плутається під ногами, так і глибоко: «Чи все з ним у порядку? Можливо, ми виховали пестуна? Можливо, ми були надмірно суворими і залякали дитину? Як їй допомогти?»

Перш за все, як це не сумно, страхи — природний наслідок розвитку дитини. «Безстрашні» діти — це часто діти з тяжкими ураженнями мозку, що зумовлені пологовою травмою. Психологи вважають, що в нормі у хлопчиків в цьому віці може бути шість-вісім страхів, у дівчаток — дев’ять-десять. Окрім страху смерті «джентльменський набір» зазвичай містить страхи самотності, смерті батьків, темряви, тварин, казкових персонажів на зразок Баби Яги та Пікової дами, вогню, нападу, страшних снів тощо.

Що робити? Незважаючи на те, що страх може бути «варіантом норми», він також може сигналізувати про неблагополуччя. Якщо дитина активно тулитиметься до батьків — отже, вона дійсно потребує їхнього товариства, уваги, підтвердження їхньої любові. Можливо, її життя перенапружене, і варто відмовитися від якихось розвивальних занять або припинити спілкування з дуже агресивними однолітками. І нарешті, якщо страхи дитини зумовлені обставинами, з якими вона сама не в силах упоратися (наприклад, розлучення батьків), то, швидше за все, вам і їй знадобиться допомога психолога.

Отже, найдієвіші «ліки проти страху» — намагатися в міру можливості створити вдома атмосферу спокою, впевненості і взаємної любові. Коли у дитини буде достатньо «внутрішніх сил», можна спробувати звернутися до її розуму. Я зазвичай робила (і роблю) це так: «Багато дітей бояться вовків. Але цей страх не справжній, вигаданий, тому що вовків у місті немає. Ти боїшся не справжніх вовків, а вигаданих. Якщо тобі хочеться, ти можеш ще трішки побоятися. А коли набридне, скажи своєму страху: «Іди геть, страху! Ти не справжній! Ти вигаданий! Я більше не хочу тебе боятися!» Можеш навіть потупати на нього ногами і посварити кулаком».