Дата публикации записи:

28 Ноябрь, 2013 в 11:44

Позитивні і негативні моменти виховання сина

Будь-який період зростання маленької людини має і свої принади, і небезпечні повороти, які потрібно вміло подолати, уникаючи важких наслідків. Що ж чекає на батьків у найпершому періоді життя їхнього синочка?

У 2-4,5 місяця ви помічаєте перші ознаки темпераменту (про різні типи темпераментів — згодом), а ваш малюк учиться «управляти мамою».

Приблизно із семимісячного віку починається ствердження свого Я. Ви вже можете визначити: чи наполегливий ваш малюк, чи засмучується у разі невдачі. Сердиться, якщо йому не відразу вдається щось зробити, або спокійно повторює цю дію доти, поки не вийде. Він уже намагається «брати участь» у розмовах дорослих, вимовляючи окремі склади. Ось тут може виявитися відмінність у поведінці дівчинки та хлопчика. Дівчинка зазвичай замовкає, не отримавши у відповідь реакції дорослого. Хлопчик же може продовжувати «монологічне» мовлення. Якщо ви хочете, щоб ваш хлопчик швидше розвивався та пізнавав цей світ, намагайтеся вже зараз розповідати йому про те, що відбувається на цей момент, робіть паузи для того, щоб він теж міг «висловитися». Пояснюйте все, що ви робите: вмикаєте або вимикаєте «музику»; відкрили кран — побігла вода; натиснули кнопку — засвітилась лампочка. Чим більше утворюватиметься нейросенсорних зв’язків, тим легше буде вашому синові, який дорослішає, освоюватися в цьому непростому світі. І вже зараз пояснюйте свої вимоги. Хлопчики завжди намагаються дізнатися, які правила діють і що буде, якщо їх порушити.

Приблизно у віці 10-12 місяців дитина починає ходити і вимовляти перші слова. Її цікавить усе, що вона бачить. Якщо до цього вона спокійно сиділа в колясці під час прогулянки та дивилася, спостерігала, то тепер вона почне бунтувати, оскільки сидіти їй вже набридло. Вона хоче рухатися, бути учасником того, що відбувається. У цей період життя дитини вашими основними поняттями повинні стати такі: безпека, свобода і дисципліна. Встановлюйте розумні межі дозволеного та вчіться говорити «ні» лише у разі гострої потреби. Провідний метод — відвернення та переведення уваги.

У віці 1,5 року ваша дитина часто говоритиме «ні», влаштовуватиме скандали, тому що в цей період вона вчиться протиставляти себе вам. Вона навіть злитиметься, але і на це вона має право: щоб стати самостійною, вона повинна мати практику і в позитивних, і в негативних емоціях. У цей період намагайтеся бути терплячими і спокійними — сприймайте все як щось неминуче, наприклад, як дощову погоду восени.

Ще через півроку малюк захоче гратися не іграшками, а реальними — «потрібними» предметами. Тому йому буде дуже цікаво перебувати на кухні — у мами, погратися, наприклад, із банками з нижніх ящиків кухонного столу, або з дерев’яними ложками, або з чашками різних розмірів. Наш дворічний синочок, наприклад, обожнював гратися з п’ятилітровою каструлею: він знімав із неї кришку, складав усередину дерев’яні миски і ложки, стукав пластмасовим молотком по її стінках — і таким чином отримував масу позитивних емоцій.

У цей період для вашого малюка важливим є також результат — що вийшло внаслідок його дій. Удалося побудувати башточку з конструктора — дуже добре, удалося забити цвях під керівництвом батька — УРА! І заради Бога, не поспішайте на допомогу, якщо у нього щось не виходить. Дуже часто дитина виявляє більше терпіння, ніж дорослі, які завжди поспішають. Навчайте її гратися, при цьому не намагайтесь виправляти, а використовуйте її бажання в дворічному віці наслідувати вас.

Мені подобається гасло, придумане моїми колегами щодо хлопчиків не тільки зовсім маленьких, але й підлітків,- можна сказати, гасло всіх часів: «Допоможи мені зробити це самостійно». Якщо ви дотримуватиметеся цього золотого «заклику», ваш хлопчик із раннього віку стане упевненим у собі та самостійним.

Але найбільше дворічні діти люблять фізичний контакт із батьками: гратися разом, чіпати ніс, волосся, надувати щоки або кривлятися, показуючи кумедні пички, висовуючи язика та розтягуючи губи.

Сидіти, повзати, ходити, підтягатися — це теж завдання цього віку, коли закладаються фізичні можливості вашого хлопчика. Оскільки він дуже енергійний, створіть умови для того, щоб він зміг витрачати впродовж дня свою енергію. У майбутньому це допоможе вам швидше вирішити дисциплінарні питання. Дитина вже не може бездумно бігати по кімнаті. Для її фізичного розвитку та зняття напруження в нагоді стануть конячки-гойдалки, триколісні велосипеди, пісочниці, плавальні басейни (залежно від ваших можливостей), невеликі надувні матраци.

Сюди додайте старі картонні упаковки з-під меблів або апаратури (з якими діти полюбляють гратися) і старі автомобільні покришки, на яких чудово можна пострибати.

У цей період також формуються найважливіші, особливо для хлопчика, вольові якості (основний період розпочнеться у віці 7-12 років). Тому дайте можливість вашому синові здобути декілька перемог. Продовжуйте навчати, пояснювати та спрямовувати. Ви привчаєте дитину до сімейних правил співжиття: «Не запалюй сірники», «Не чіпай бабусині ліки», «Не виймай із батькового ящика інструменти». Цілком можливо, що зрозуміє вона не відразу, і ви навіть можете надавати ляпанців їй, якщо вона порушує порядок. Дитина поплаче, може навіть образитися на вас, проте дискомфорт, який ви заподієте їй своїми ляпанцями, допоможе зрозуміти, що так не слід поводитись.

Одним дітям достатньо одного покарання, щоб засвоїти урок, іншим, неслухняним, потрібно пояснювати неодноразово.

Надалі використовуйте метод переведення уваги. Для того щоб відволікти дитину від якогось небезпечного або недозволеного заняття, поставте їй якісь запитання, розмовляйте з нею, візьміть на руки і поставте на підлогу в іншому місці, дайте іншу іграшку або якийсь предмет, що, ви знаєте напевне, займе її увагу.

іграшки для дитини віком від 1 до 2 років

 •     Конячка-гойдалка.
 •     Великі картонні коробки, щоб залазити в них і вилазити.
 •     Відерце з лопаткою та формочки для пісочниці.
 •     Крісло-гойдалка.
 •     Рухомі іграшки (машини, тварини на колесах).
 •     М’ячі, книжки, ляльки, звірятка.
 •     Іграшковий ксилофон.
 •     Іграшкові машинки та вантажівки.
 •     Іграшкові молотки.
 •     Іграшковий телефон.
 •     Великі та середні ґудзики, що нанизані на міцну нитку (з метою безпеки), для розвитку дрібної моторики рук.

іграшки для дитини віком від 2 до 3 років

 •     М’ячі, книги, музичні записи, пластмасові звірятка, кубики.
 •     Триколісний велосипед.
 •     Пластилін.
 •     Дошка і різноколірна крейда.
 •     Стенд, на який можна приколоти все, що заманеться.
 •     Різнокольоровий папір та ножиці із закругленими кінцями.
 •     Кольорові олівці і фломастери.
 •     Фарби.
 •     Маленькі стіл та стілець.
 •     Санки.
 •     Гойдалки і гімнастичний комплекс.
 •     Іграшкові рахівниці та дошка для закріплення цифр.
 •     Ліхтарик.
 •     Іграшкове господарське приладдя.
 •     Барабан, дзвіночки, тамбурин.
 •     Розбірні іграшки.

У віці 3 років (і навіть дещо раніше) настає важливий момент у розвитку дитини: вона починає усвідомлювати себе як окрему людину. Це відбувається внаслідок розвитку її самостійності. Адже дитина опановує навички самообслуговування і розуміє, що дії здійснює самостійно. Вона починає порівнювати себе з дорослими, хоче наслідувати їх, виконувати аналогічні дії, мати таку ж незалежність і самостійність.

Згодом це бажання бути схожим на дорослого перетворюється на прагнення до самостійності, протиставлення своїх бажань вимогам дорослих.

Дитина сваритиметься з вами — і з мамою, і з татом, тому що незадоволена тим, що ви їй пропонуєте. Вона сама знає, чого хоче, і вважає, що здатна це зробити самостійно. Іноді вона не просто з вами свариться, але й поводиться агресивно. (Хлопчикам узагалі властива агресивність, тому практично в кожному віковому періоді вона виявляється певним чином, і я буду намагатися проаналізувати її прояви та причини в кожному розділі.)

Як слід поводитися, щоб зберегти повагу до себе? Адже це нас завжди дуже хвилює. Ставтеся доброзичливо і до дитини, і до себе. Припиніть нескінченні суперечки. Найкраще взагалі дозволяти все, що не становить небезпеки для неї, а також для тих, хто її оточує. Навчіться поважати її ініціативу та залишайте право вибору за нею.

Ви ж розумієте, що без заборон наше життя буде нецікавим, тому забороняйте категорично, але не часто — завжди можна знайти розумний компроміс. Але якщо ви вважаєте, що сама дитина гуляти не може, отже, вона повинна усвідомити, що це остаточне рішення.

До цього часу діти вже розуміють, що таке «територія». І якщо малюкові пояснити, що «маленькі хлопчики» можуть гратися тільки на тій території, яка «захищена» мамою, татом або іншими дорослими, то він має це чітко усвідомити. Як цього домогтися?

Мої дачні знайомі діяли таким чином: як тільки їх трирічний синочок утікав із дачної ділянки, щоб «пограти з друзями обабіч дороги», його відразу ж повертали назад. Це відбувалося приблизно п’ять разів, і зрештою він зрозумів, що покарання за порушення меж території є неминучим, і визнав цю заборону «справедливою».

Цей період триває декілька місяців, і від батьків вимагатиметься витримка під час спілкування з дитиною, яка весь час супротивиться і чинить усе на зло. Діти не тільки протестують проти нашої зайвої (на їхню думку) опіки, але й спеціально роблять те, що заборонено. Ми кличемо сина обідати, а він продовжує перевозити кубики вантажівкою.

Якщо ставитися до таких явищ як до закономірностей чергового етапу розвитку, то все це мине і для дитини, і для вас досить легко. Погодьтеся, жодна людина не може розвиватися, якщо всі її проблеми розв’язує хтось інший. Тактовне поводження дорослих, надання малюкові самостійності (у міру його можливостей) пом’якшують ситуацію.

Коли ви змушуєте дитину робити щось для неї неприємне або ж забороняєте щось, виявіть максимум такту. Не можна тримати дитину у жорстких рамках: це роби, а це — ні. У будь-якому випадку їй потрібно залишати прийнятний вихід.

Вік «чомучок» розпочинається з чотирьох років. Раджу до нього готуватися заздалегідь: придбати дитячі енциклопедії та потренуватися в умінні доступно пояснювати складне. Якщо ви сподіваєтеся на те, що ваш синочок, ставши «чомуч-кою», не поцікавиться у вас, що знаходиться на небі та як «ці зорі влаштовані»,- не тіште себе марною надією — запитає обов’язково. Хлопчик у цьому віці хоче мати пояснення всього, що він бачить, чує і відчуває, оскільки він вибудовує свою картину світу. Завжди відповідайте на запитання, заохочуйте його вигадки та уяву.

Знавця дитячих душ Корнія Чуковського найбільше цікавив саме цей вік, він називав його віком лінгвістичної геніальності. Ваш малюк опанує весь обсяг світобудови. Слово і світ є тотожними. Нам із вами відомо, що багато дорослих чоловіків відзначається невмінням «якісно» говорити, вже не кажучи про вміння передавати свої почуття. Ви зробите велику послугу вашому синові, якщо подбаєте про те, щоб і лексичний запас, і запас знань про світ дитина мала якнайширший. Ваш син зараз як губка вбирає слова, фрази, звороти, казки, фільми, ліс, річку, море. Тож сприяйте тому, щоб цих вражень було якомога більше.

Обираючи ігри для спілкування із сином, більше уваги приділяйте прийомам, що повторюються і припускають фізичні рухи за участю великих груп м’язів: лазіння, стрибки, біг, кидання і ловіння м’яча, будівництво із великих блоків, робота з глиною та пластиліном, рольові ігри з дрібними фігурками людей, гномів і тварин, імітація хатніх справ та батьківських занять. Період між 2 і 7 роками повинен бути присвячений удосконаленню рухово-моторних навичок.

На зміну веселому етапу «чомучок» приходить етап «скаржників». Хлопчик хоче зрозуміти, чому люди (а його цікавлять саме вони) чинять так, а не інакше. Чому одні вчинки всі засуджують, а інші — заохочують. При цьому ваш чудовий хлопчик увесь час на когось скаржиться — це його спосіб опанування норм життя, тому образливе прізвисько «ябеда», яке ви вже готові вимовити, забудьте.

Подбайте про те, щоб ваша дитина не нудьгувала, а отримувала в процесі гри поживу для розуму. Пізнавальна активність людини безпосередньо залежить від того, скільки вона бачила і чула раніше.

іграшки для дитини віком від 3 до 6 років

 •     Ускладнені варіанти всього того, що було раніше.
 •     Іграшки, які імітують інструменти людей різних професій.
 •     Великі рухомі іграшки.
 •     Матеріали для занять малюванням, аплікацією, виготовлення виробів: кольоровий і білий папір, крейда, олівці, підрамники, фарби, клей, скотч.
 •     Настільні ігри.
 •     Доміно, ігри із фішками, годинник — усе, що допомагає навчати лічби.
 •     Калейдоскоп.
 •     Ковзани, санки, лижі.
 •     Надувні іграшки.
 •     Математичні ігри.
 •     Мозаїки.
 •     Маленькі кеглі.
 •     Дитячий варіант гри «Городки».

Коли вашій дитині виповниться 3-4 роки ви можете помітити, що вона займається онанізмом. Це гра, що зумовлена не бажанням досягти оргазму, а цікавістю до свого тіла та відчуттів. Іноді батьки самі провокують ці заняття: тісний одяг механічно подразнює геніталії; погана гігієна зумовлює свербіння; глисти-гострики викликають подразнення зони промежини; через незнання батьки пестять, лоскочуть ерогенні (не генітальні) зони дітей, що призводить до закономірного бажання ще неодноразово повторити приємні відчуття. Часто в цьому віці діти граються в лікарів і в маму з татом.

В окремих випадках дитячий онанізм може бути спричинений прихованим протіканням ендокринного або психічного захворювання.

Як же правильно діяти? Соромити або залякувати дитину є недоречним, не можна кричати або бити по руках. Як свідчить педагогічна і психологічна практика, всі батьківські спроби грубо, жорстко позбавити дитину проявів сексуальності призводять до душевних травм, порушень сексуальної поведінки та проблем у взаєминах із протилежною статтю надалі. Вам допоможуть чуття міри, тактовність і терпіння.

Пояснюйте хлопчикові, що його дії не повинні бути публічними та нарочитими. Стежте за тим, щоб його увага до статевих органів не була надмірною. Одяг повинен бути не тісним і виготовленим із натуральних тканин, а гігієнічний догляд за геніталіями — обов’язковим та регулярним.

І не забувайте про такий дієвий метод, як переведення уваги, адже в світі, який щодня відкриває ваша дитина, так багато цікавого і невивченого!