Дата публикации записи:

13 Июнь, 2014 в 12:44

Постановка і досягнення мети

Отроцтво — один зі сприятливих періодів для того, щоб навчити дочку ставити мету і досягати її. Коли людина знає, до чого прагне, вона легше переносить тимчасові невдачі, їй значно простіше відмовитися від привабливих спокус, що заважають досягненню мети. Розпочати можна з простої мети, а привести до такої, що структуруватиме спосіб життя.

Не дозволяйте погоджуватися на мінімум

У моїй педагогічній практиці було дуже багато випадків, коли підлітковий період (точніше, проблеми, властиві цьому періоду) зводив «нанівець» усі зусилля учениці на шляху до хорошого атестата і навіть до золотої медалі. Дехто настільки «захоплювався» проблемами своєї зовнішності і спілкуванням з хлопчиками, що абсолютно забували про навчання. Причому це відбувалося з дівчатками, яким подобалося навчатися, і вони до 7-9-го класу мали заслужену повагу з боку вчителів саме за глибокі знання і розуміння предмета. Але коли вони починали витрачати весь свій час і сили на історії кохання, то запускали навчання настільки, що в 11-му класі їм не вистачало часу відновити запущений матеріал. Скільки потім було сліз і жалю! Якщо батьки залишалися осторонь цього «процесу», пускали все на самоплив, то здібна дівчинка під впливом однолітків і навіть учителів, які розчарувалися в ній, обирала трохи легшу програму «життя» і професію, що не відповідала її можливостям і схильностям. Хотіла вступати до інституту, але довелося складати вступні іспити в коледж; мріяла про професію менеджера, а стала продавцем в магазині, що розташований неподалік від дому. Але найнеприємнішим підсумком такого «зниження планки» є те, що знижуються самооцінка і самоповага дівчинки.

Що можуть зробити батьки, щоб дати хороший старт доньці і пом’якшити наслідки «гормональних зрушень»?

Заохочуйте захоплення доньки спортом, і не просто словами підтримки, а власним прикладом: відвідуйте хоч би раз на тиждень спортзал, робіть зарядку вранці. Ви побачите, що ваша дівчинка буквально через декілька місяців спортивних занять, що дозволяють відчувати всю гамму чуттів — від болю поразки до тріумфу перемоги, стане вище на зріст. Але не тільки тому, що її постава зміниться, а тому, що повага до самої себе розверне плечі й підніме голову. Обов’язково надайте їй можливість навчитися роботи з комп’ютером, «заповнюйте» його потрібними і корисними програмами, а не іграми. Навчіть її не відчувати «священного трепотіння» перед технікою, а підходити з позиції «все можна зрозуміти і освоїти, якщо постаратися». Володіння технікою, уміння нею користуватися — відмінна навичка для честолюбної леді.

Запросіть дочку до себе на роботу. Хай вона подивиться на вас «парадну», упевнену в собі. Хай побачить, яким може бути колектив і колеги — як з ними потрібно спілкуватися. А може бути, що її вразить якесь устаткування і вона захоче його освоїти? Ви знаєте, я щороку спостерігаю серед школярів парадоксальну річ: у добу інформації вони мало знають про різноманіття професій і про те, чим займаються їхні батьки. Передбачаю вашу усмішку: іноді батьки займаються таким бізнесом, про який дітям знати не слід. Сподіваюся, що, швидше за все, це виняток. Намагайтеся вашій доньці дати максимум інформації про ті професії, які могли б її зацікавити і надихнути на навчання.

Заохочуйте в сім’ї відповідальність і незалежність. Давайте доньці доручення, посилайте за покупками. Навчіть її бути грамотним споживачем: подивитися термін придатності на пачці сиру, повернути прострочений йогурт або сік у порушеній упаковці. Деяким батькам здається, що це вміння приходить саме собою. Цілком можливо, але тільки у дівчинки в такому варіанті буде дуже багато прорахунків, які не проходять безслідно для нервової системи. Заохочуйте її інтерес до музики, танців, театру. Не говоріть, що вона легковажна, якщо донька сьогодні захоплювалася бальними танцями, а назавтра вирішила спробувати фламенко. Адже перш ніж зробити вибір, треба спробувати. Нехай вона обере собі якийсь гурток. Сьогодні в багатьох школах учням старших класів пропонують так звані еклективні курси. Це невеликі — годин на 18 — курси, що дають базові знання з якогось предмета, який не вивчається в школі, наприклад: основи спілкування, краєзнавства, психології, економіки тощо. Задумані ці нововведення для того, щоб розширити кругозір школяра, дати йому можливість дізнатися більше про нові галузі знання або сформувати якісь практичні навички. Частіше за все еклективні курси ведуть не викладачі, а запрошені фахівці.

Дайте доньці можливість улітку попрацювати — можливо, вожатою в шкільному таборі відпочинку, можливо, у вас на фірмі. Тільки поставтеся до цього серйозно.

Моя знайома свою дочку — студентку музичного училища — на літо улаштувала на роботу в редакцію спортивної газети. Дівчинка ходила на змагання і писала невеликі репортажі. Плюс у тому, що вона завжди йшла за завданням редакції, яке було чітко сформулюване. Вона навчилася чіткого і стислого викладення інформації, навчилася швидко орієнтуватися в подіях, і нею в редакції були задоволені. Як же були здивовані її старші колеги, коли дівчина повідомила, що вона — майбутня віолончелістка! Навчіть вашу дочку хорошого девізу: невдача — це всього лише перший крок до успіху. Ймовірно, наші дівчатка несуть в собі багатовіковий ген невпевненості, страху перед ризиком, страху видатися смішною, незграбною, невмілою. Якщо сьогодні вона не вміє користуватися електронною поштою — завтра робитиме це без проблем. Сьогодні як офіс-менеджер боязко відповідає по телефону — а завтра почуватиметься упевнено з будь-яким співрозмовником. Поясніть їй, що молодість має право на помилку і на відсутність досвіду.

Якщо ваша донька гарненька, намагайтеся усе-таки говорити їй не тільки про це, але і про те, що вона розумна, рішуча, упевнена в собі. Необхідно пояснити доньці, що краса — це приємне доповнення, але гармонійна особистість припускає наявність інших, дуже важливих якостей.

З досвіду знаю, що дівчатка полюбляють читати про сильних і упевнених у собі жінок. Розпочніть добирати таку бібліотеку заздалегідь, обговорюйте з донькою біографії жінок, які залишили помітний слід в історії, науці, мистецтві. Розповідайте про сучасних жінок, які стали успішними в своїй професії.

Вибір мети

Озираючись на прожиті роки, я раптом зрозуміла, що будувала своє життя, виходячи з обставин, але передусім — виходячи з власного емоційного стану. Хочу — не хочу, подобається — не подобається. Тоді я стала розпитувати своїх жінок-колег, приятельок і знайомих, чи бачили вони в отроцтві і юності ясну мету. Більшість відповіла «ні». На жаль, це досить типова для жінок поведінки. Небагато хто з нас (на відміну від чоловіків) уміють побачити, поставити перед собою довготривалу мету, щоб продумати стратегію її досягнення, спланувати перші кроки і подумати про перспективу. Справа тут в особливостях виховання і стереотипів суспільства, яке нав’язує жінці одну головну мету — вийти заміж. Але ж, вийшовши заміж, молода жінка повинна дуже багато вміти і знати — починаючи від секретів кулінарії і закінчуючи основами педагогічної майстерності і психології. Чоловіки завжди будують довгострокові плани і поетапно їх здійснюють. На мій погляд, це дуже важливо — оскільки життя наповнюється глибшим сенсом, який дозволяє уникнути багатьох помилок і марнування часу. Швидше за все, обрати мету доньці повинен допомогти батько. Незалежно від того, яка поставлена мета — відмовитися від шкідливої звички або навчитися танцювати, кроки, необхідні для її досягнення, задають напрям діяльності, визначають засоби досягнення і результат і дозволяють пережити почуття виконаного обов’язку і задоволення.

Десятирічні дівчатка вже розуміють, що цілеспрямованість приносить користь, а підлітки, за певного досвіду, вже досягають позитивних результатів. Якщо батько навчить свою дочку ставити конкретну мету, тим самим він допоможе їй в майбутньому набути здібності до незалежних дій. Найбільш сприятливий період для цього — отроцтво.

  • Давайте подивимося, наприклад, як буде дівчинка просуватися до своєї мети — навчитися танцювати.
  • Конкретизувати: яких танців навчитися — класичних, фламенко?
  • Дізнатися нро курси і школи, де навчають танців.
  • Уточнити в друзів і знайомих, які курси кращі.
  • Дізнатися нро вартість курсів і можливості батьків їх сплатити.
  • Продумати, куди і в який час потрібно буде ходити на заняття.
  • Продумати, чи не позначиться це на виконанні домашніх завдань.
  • Можливо, деякі уроки доведеться робити заздалегідь тощо.

Така «розкладка» мети на складові допоможе дівчинці побачити, що мети, яка на перший погляд видається нереальною, цілком можна досягти.

 

Схожі статті