Дата публикации записи:

30 Ноябрь, 2013 в 11:53

Прояви агресії підлітком

Уміння постояти за себе є одним з основних умінь цього віку. Тому не дивно, що хлопчики досить часто виявляють активну фізичну агресію. Ті підлітки, які неспроможні дати гідну відсіч кривдникові, ризикують бути не тільки непопулярними, але й ізгоями в середовищі однолітків, а то й цапом-відбувайлом, якого дражнитиме і битиме будь-хто. Тому навіть найінтелігентніші батьки змушені налаштовувати своїх синів на агресію у відповідь.

Але агресію в підлітковому віці спричиняють не тільки однолітки, а й будь-які заборони та обмеження, що висуваються найближчими людьми — батьками. Коли ви продовжуєте спілкуватися із сином як із дитиною, хоча він уже «виріс із коротких штанців» і відчуває в собі зовсім іншу силу, то ви не визнаєте його «дорослості».

Заперечення «права на свободу і самостійність», коли ви, цілком природно — з найкращих міркувань, намагаєтеся вирішити за сина все: від того, в якій школі йому навчатися, до того, який одяг йому носити та з якими друзями зустрічатися, ваш син сприймає як заперечення себе і свого «права бути собою». Отут і розпалюється конфлікт батьків і дітей, який може спричинити навіть деструктивну поведінку підлітка, коли він діє за принципом: «Чим гірше я почуваюся, тим краще».

Аналогічну агресію, спрямовану взагалі-то проти себе, можуть спровокувати невдачі у навчанні або спорті, або ж непопулярність серед однолітків. Деякі підлітки обирають пасивний варіант агресії, тобто починають говорити неправду. У першу чергу вони брешуть дорослим. Навіщо говорити правду, якщо тебе не тільки не розуміють, але можуть ще й покарати? Краще сказати дорослим те, що вони хочуть почути. Так простіше. Інші підлітки висловлюють свій протест, демонструючи зухвалу поведінку і відповідне вбрання та зачіски.

Іноді демонстрація протесту виходить за межі закону. У цьому разі підліток може вкрасти щось із магазину. Можливо, йому абсолютно не потрібна вкрадена річ. Але він намагався довести собі, що може це зробити, переконати себе у власній могутності. Саме у тій, яку не визнають дорослі, а можливо, й однолітки.

Як ви розумієте, якщо його енергію спрямувати «у мирне русло», то хлопчик справді може досягти успіху — у спорті, в азах професії та творчості. Адже в душі підлітка, наче стиснута пружина, прихована необмежена здатність до розвитку. Хлопчик-підліток нагадує дерево у джунглях, що стрімко починає зростати після тропічного дощу. З тією тільки різницею, що він потребує ґрунту у вигляді прийняття та розуміння. На такому ґрунті може вирости величезна, багатометрова пальма з дивовижно струнким стовбуром, яка своєю кроною, здавалося б, сягає самого Сонця. Якщо ж ґрунт є недостатньо родючим і бідним на добрива, то деревце може вирости із покривленим стовбуром або стати карликом.