Дата публикации записи:

22 Ноябрь, 2013 в 13:20

У дитини низька самооцінка

Коли дитину приймали в школу (шість з половиною років), нам психолог сказав, що у сина занижена самооцінка, хоча не зовсім зрозуміло, як це видно. Я так зрозуміла, що це погано, а ось як підвищувати самооцінку і чому так вийшло, я не розумію.

Чи помічали ви, що ваш малюк іноді говорить про себе: «Я не зможу, у мене не вийде, я не умію?». Так він оцінює себе, свої можливості, здібності. Самооцінка або ставлення до себе — саме вони визначають успішність або неуспішність дитини в майбутньому.

Визначити рівень самооцінки дитини психолог може просто в бесіді, задаючи малюку питання на тему: який він — розумний, добрий, веселий. Багато про що розказати можуть дитячі малюнки, наприклад, якщо малюк малює себе дуже маленьким, а при цьому батьків малює дуже великими, то його самооцінка напевно буде заниженою.

Існують так само спеціальні тести, що дозволяють виміряти самооцінку людини. Наприклад, психолог малює драбинку і розказує, що на верхній сходинці найкращі, розумні, слухняні, красиві і улюблені діти на світі. А на нижній сходинці, навпаки, найдурніші, злі і неслухняні малюки. Потім фахівець просить показати, на яку сходинку він поставить сам себе.

Причин низької самооцінки у дитини може бути немало: починаючи від особливостей характеру самого малюка, традицій сім’ї, самооцінки батьків і закінчуючи якимись ситуаціями, які могли негативно вплинути на самооцінку вашого малюка.

Приймемо за аксіому той факт, що все-таки дитині легше жити, якщо вона самодостатня і її самооцінка досить висока. Тому батьки повинні звернути увагу на слова психолога і постаратися підвищити самооцінку дитини. Як? Хваліть дитину. Щодня знайдеться щось, що дитина зробила добре або краще, ніж учора. Заохочуйте малюка, адже якщо ви тільки сварите його, він відчуватиме себе невдахою, у нього не виникатиме ситуації успіху.

Якщо малюк часто говорить, що у нього нічого не вийде, тоді вихід з цієї ситуації — включатися в спільну діяльність і батькам. Коли ви щось робите разом з дитиною, ви можете десь допомогти їй, десь надати самостійності. І, врешті-решт, малюк відчує, що він може сам.

Якщо мама або тато, самі негативно ставляться до своїх успіхів, часто займаються самокритикою, то не чекайте, що у вашого маляти буде самооцінка висока. Адже наші