Дата публикации записи:

13 Июнь, 2014 в 12:39

Чим зайняти підлітка (дівчину)

Ми з вами вже говорили, що багато дівчаток, незалежно від характеру і темпераменту (навіть найневгамовніші «шибайголови»), починають у цей період цікавитися і захоплюватися вишиванням, макраме, бісероплетінням, в’язанням — тобто споконвічно жіночими захопленнями і ремеслами. Усе залежить від дорослої жінки — матері, бабусі, учительки праці,- яка своєю роботою справить враження на дівчинку. І тоді хтось з дівчаток починає захоплюватися макраме — плести кашпо для квітів, поясочки, сумочки, гаманці, хтось з обрізків шкіри робить напрочуд дивні кулони, ремінці для годинника.

У цьому віці дівчатка часто захоплюються бісероплетінням. Їм подобається плести браслети — так звані «фенечки». Вони плетуть їх для себе, подруг, обмінюються ними. Моя донька років у 14 вела такий гурток у шкільному літньому таборі і розповідала, що бісероплетінням захоплювалися навіть 9-10-річні хлопчики. Деякі дівчатка досягають високої майстерності, виготовляють дуже оригінальні речі.

Кілька років тому в нашій школі стали проводитися ярмарки дитячих виробів. Під час підготовки першого ярмарку ми були просто приголомшені талантами наших дітей і їхніх батьків. Там були і в’язані дитячі дрібнички, і вази, зроблені з банок, обклеєних шкаралупами волоських горіхів і покритих лаком, там були панно з макраме. Ті дітлахи, які не вміли шити-в’язати, принесли пиріжки власної випічки — і все це було оформлене, і все це вмить розкуповувалося самими ж школярами та їхніми батьками, і це були гроші, вперше зароблені дітьми. Важливо також і те, що тут показали себе ті діти, які в навчанні не відзначалися значними успіхами, а ось в рукоділлі були просто майстрами!

І ось тоді я ще більшою мірою затвердилася в думці, що наших дітей неодмінно потрібно займати якоюсь справою, давати їм можливість розкритися, відчути успіх. Ви можете уявити собі дівчинку — тиху, скромну, яка стояла біля своїх в’язаних серветочок, а всі ахали, охали і дивувалися: «Оксано, це ти сама? Боже, яка ти молодець!» Недивно, що Оксана захотіла, щоб не тільки в день ярмарку нею захоплювалися,- вона стала набагато енергійнішою та активнішою на уроках.

Тому не нехтуйте навчанням рукоділля, навіть якщо ви плануєте виростити доктора наук,- гарний смак і чуття прекрасного ще нікому не зашкодили.

Бувають дівчатка, яких усе-таки абсолютно не цікавлять усі «ці рюшечки-бутончики». Залучайте їх до занять спортом. Будь-яка участь в спортивних секціях зміцнює самодисципліну і впевненість в своїх силах. А ці якості, у свою чергу, впливають на інтелектуальний розвиток.

Спробуйте допомогти доньці влаштуватися на посильну роботу — допомагати в літньому таборі (вожатою або керівником гуртка), розносити пошту або рекламну продукцію, збирати полуницю, працювати в оранжереї, в квітковому магазині, в реєстратурі поліклініки. У принципі, будь-яка робота навчить організованості, самодисципліни, відповідальності і необхідності зважати на оточуючих.

Вашій доньці можна поїхати в так звану «предметну» літню школу: математичну, історичну, які організовують провідні вищі навчальні заклади країни. У будь-якому разі, мені відомо, що при СПбДУ вже понад 30 років існує заочна математична школа, яка здійснює колосальну роботу з дітьми, починаючи з початкових класів і закінчуючи випускниками. Працюють в ній і досвідчені викладачі, і аспіранти, і студенти старших курсів механіко-математичного факультету. І серед них, до речі, є дуже цікаві студентки. Щорічно цією школою організовується літній табір, куди з’їжджаються школярі зі всього Північного Заходу, які отримали найбільшу кількість балів за свої роботи упродовж навчального року.

Дуже цікаву і серйозну роботу ведуть геологічні факультети університетів та інших вищих навчальних закладів. Навіть якщо ви вважаєте, що геологія — це зовсім не жіноча справа, то, запевняю вас, спілкування в цих гуртках збагачує не тільки розум, але й душу. Я знаю це не з чуток. Річ у тому, що одна з моїх учениць, напевно, класу із 7-го, захопилася геологією (її тато — геолог) і почала відвідувати гурток. Потім вступила на геологічний факультет і, оскільки я прагну якомога довше підтримувати зв’язок зі своїми випускниками, приходила до мене в гості зі своєю навчальною групою. Її однокурсники виявилися дуже цікавими, начитаними, дотепними і самостійними молодими людьми. Мені було цікаво дізнатися, як вони прийшли в геологію, і виявилось, що практично всі вони починали з гуртка, потім брали участь у міських олімпіадах, а потім вже стали учасниками Всеросійської.

Якщо ви хочете, щоб ваша донька отримала якомога більше різноманітних знань, знайшла хороших друзів і ніколи не відчувала нудьги,- якомога раніше відправляйте її в гуртки. Можливо, вона не відразу зрозуміє, що їй подобається,- дайте їй можливість відвідати декілька, і врешті-решт вона вибере те, що їй до душі. Якщо ви живете в такому місці, де взагалі нічого немає,- що ж, станьте самі організатором чого-небудь. Зробіть це заради своєї доньки. Діти повинні спілкуватися на ґрунті «професійного інтересу, вони повинні бути в цьому успішні. Тоді і домашні завдання виконуються швидше, і режим дотримується, а знайомі, приятелі і подруги доньки не викликають батьківської неприязні.

Багатьом дівчаткам подобається займатися в школах моди (вони зараз по-різному називаються, залежно від місцезнаходження). З одного боку, там викладають основи дизайну костюма, учать моделювання і шиття, а з другого — учать красивої ходи, уміння триматися. Що б ми з вами не говорили про розум і інтелект — нікуди не подінешся від природного жіночого бажання бути красивою і привабливою. Але дівчина повинна вміти і триматися, і одягатися природно, без напруження — як само собою зрозуміле. Якщо до цього привчати з дитинства, тоді в студентські і подальші роки більше часу і сил залишається на професійне становлення та інші захоплення.

Одна моя мудра приятелька, яка сама змолоду дуже страждала від своєї незграбності, придумала для своєї маленької доньки гру в принцесу. Принцеса повинна ходити красиво, у неї пишне і красиве волосся, струнка фігура, тому що вона робить зарядку вранці. Принцеси не п’ють кока-колу, тому що це шкідливо для шкіри. Від принцеси пахне фіалками, тому що вона не палить.

І тому подібне. За допомогою цієї гри їй вдалося навчити дочку красиво одягатися, доглядати за собою, правильно триматися, сидіти за столом, танцювати, приймати компліменти. А найголовніше — поважати саму себе і ніколи не втрачати чуття упевненості в собі і в своїй надзвичайності.

Більше подорожуйте разом із вашим підлітком — тільки не по магазинах; вибирайте такий маршрут, щоб він був пізнавальним. Заохочуйте ініціативність і активність. Нехай бере участь у конкурсах, змаганнях, пише до шкільної або університетської газет. Створіть домашню ігротеку.

Якщо ви намагатиметеся здійснити хоч би половину з того, що я перерахувала, ви зможете переконати дочку в тому, що вона розумна, компетентна, логічно мислить і має творчі здібності. Якщо ви використовуватимете цю методику, то таким чином стимулюватимете її уяву та інтелектуальне зростання.