Дата публикации записи:

21 Ноябрь, 2013 в 15:34

Чи можна лякати дитину «бабаєм»?

Моя мама, укладаючи дворічну внучку спати або намагаючись нагодувати, лякає її «бабаєм». Вона говорить: «Ось не з’їси кашку, до тебе прийде бабайка і з’їсть». Я з дитинства цю страшилку пам’ятаю, мені чомусь здавалося, що цей бабайка величезних розмірів і з’їсть не кашу, яку я ніяк не можу доїсти, а мене. Просила маму не лякати дитину, але вона переконана, що цей гарний і перевірений спосіб виховання. Вона так і говорить, що мене виховала і внучку виховає, а ми з чоловіком дуже м’які і все дочці дозволяємо, тому користі з того не буде.

Це дуже показово, що ви самі, вже ставши мамою, ще й досі пам ’ятаєте ті лякачки і страшилки, які використовували дорослі, щоб переконати вас щось робити. Бачите, як надовго залишили ці враження слід у вашій душі.

Навіщо взагалі дорослі це роблять? Навіщо їм потрібно залякувати дітей бабаєм, козою рогатої, вовком, жуком? Абсолютно зрозуміло, що робиться це для того, щоб примусити маленьку дитину слухатися маму і тата, і робити те, що потрібно дорослому: швидко їсти, лягати спати, не плакати, не бешкетувати. Багато, на перший погляд, нешкідливих і звичних для нас дитячих пісеньок і потішок містять елементи залякування: «Баю-бай, баю-бай, прийди, вовче, під сарай», «Іде коза рогата за нашими малятами, заколе-заколе» і так далі.

Загроза дорослого спрацьовує тільки тоді, коли у дитини виникає справжній страх. Адже дорослий не просто так говорить: «Спи, а не то бабай зараз прийде». Він говорить це дуже емоційно, зловісним голосом і при цьому робить страшні очі. Ось дитина і лякається. І зовсім не міфічний бабай або вовк примушують дитину заснути, просто дитина починає боятися, почувши слова дорослого, і мимоволі лежить нерухомо, старанно закриває очі і поступово засинає.

Чи можна лякати дитину «бабаєм»Чомусь мам і тат (бабусю у вашому випадку) не лякають застереження психологів про те, що переживання страху шкідливе для дитини. Зовсім не факт, якщо з вами все минулося добре, і ви виросли без особливих проблем, то і з вашою дитиною все буде так само безхмарно.

Діти, яких часто залякували в дитинстві, ростуть дуже тривожними і невпевненими в своїх силах, дуже залежними від думки оточуючих.

Є така точка зору, що певна кількість страхів дитині необхідна, щоб вона розуміла, що існують якісь обмеження. Мені здається, що все-таки це інше. Доводиться стикатися з дорослими, які все своє життя живуть під гнітом своїх дитячих страхів, що з’явилися ще тоді, коли батьки хотіли просто покласти дитину спати.

Ваша дитина — тільки ваша, і ви повністю відповідаєте за її виховання. Якщо ви не згодні з точкою зору бабусь чи дідусів, ви можете їм про це сказати, і можете виховувати дочку самостійно, керуючись тільки своїми провідними принципами. Іноді наші батьки не відразу визнають нашу позицію, і варто виявити твердість заради дитини.

Дивись більше