Дата публикации записи:

21 Ноябрь, 2013 в 15:37

Що робити з дитиною-екстремалом?

Мій син — справжній екстремал. То з даху сараю стрибає, то намагається спорудити переправу через річку (в селі у бабусі), то на горищі його знаходимо, завжди увесь у синцях. Про спадковість говорити не доводиться, ми з чоловіком обидва спокійні, професії у нас мирні. А сина постійно звідкись витягуємо. Я хвилююся за його життя, адже розмови ніякого результату не дають, та і що поясниш дитині в шість із хвостиком. Як мені переконати сина, що потрібно дбайливо ставитися до свого життя, адже у нього зовсім немає відчуття небезпеки і самозбереження?

Мені ваша ситуація нагадала історію про Пеппі ДовгуПанчоху. Є такі діти, які завжди кудись лізуть, щось випробовують і цим створюють чимало незручностей своїм рідним і близьким. Але, разом з тим, у цієї дітвори дуже живі мізки, чудово розвинена уява, вони дуже комунікабельні й артистичні.

Чи можна говорити про те, що у такої дитини порушений інстинкт самозбереження або вона керується лише своєю дитячою цікавістю?

Мама дитини-екстремала із зітханням слухає іншу маму, дитина якої може годинами сидіти й малювати або розглядати картинки в книжці. Що ж примушує маленьку дитину лоскотати собі нерви пригодами і небезпечними експериментами? Може, справа в особливостях темпераменту вашої дитини або його гіперактивності. У підлітків може бути ще одна причина такої поведінки: так вони відволікаються від проблем, вирішити які їм поки що не під силу. А ось малюки стрибають із даху сараю, переправляються через річки поки що тільки через «моторчик», який десь є у них усередині.

Ви хвилюєтеся, що дитина може одержати травму або взагалі позбавитися життя через такі забавки? Тоді задумайтеся, а чи досить вражень в житті сина? Спробуйте забезпечити йому насичене, активне життя, коли у нього буде більше позитивних емоцій від спілкування, відвідин театру, цирку, зоопарку і так далі.

Ключ до розв’язання вашої проблеми — фізична активність дитини. Ви самі говорите, що все, що він робить, так чи інакше пов’язано саме з руховою активністю, змішаною з допитливістю. Кращий засіб утихомирення вашого екстремала — спрямувати його енергію в мирне річище. Ви можете почати всією сім’єю займатися пішим туризмом. Ось де зможе реалізуватися ваш малюк. Якщо ви самі не хочете подорожувати, віддайте дитину в туристичний клуб, секцію альпінізму або спортивного орієнтування. Під керівництвом досвідчених дорослих дитина навчиться не тільки правильно робити те, що зараз робить із ризиком для життя, але й дотримуватися правил безпеки, і дбайливо ставитися до свого життя. І коли ваш син досягне підліткового віку, він не буде бездумно ризикувати своїм життям.