Дата публикации записи:

13 Декабрь, 2013 в 14:04

Що робити, якщо дитина розлючена

Ви не впоралися із ситуацією, і ваша дитина розлютилася. Найчастіше до таких спалахів схильні малюки рухливі, інтелектуально розвинені, які знають, чого хочуть, і негативно ставляться до будь-яких спроб утримати їх або до перешкод, що стоять на їхньому шляху. Дитина, буквально захлинаючись від люті, вже нічого не бачить і не чує, не контролює себе, тому будь-які легкі предмети, що трапляються на її шляху, можуть летіти в різні боки. Вона може впасти на підлогу і пронизливо кричати. Стежте за тим, щоб вона не заподіяла шкоди собі або оточуючим. Лють лякає і саму дитину. Спробуйте обережно її утримувати. Заспокоюючись, вона побачить, що ви поруч і що, як це не дивно, буря, яку вона здійняла,- нічогісінько не змінила. Поступово дитина розслабиться і згорнеться калачиком у вас на руках; вона знову стала беззахисним малюком, якому потрібні ласка і забавляння.

Деякі діти не виносять, коли під час істерик їх намагаються тримати. Така тактика спричиняє ще більшу лють. У цьому разі не утримуйте дитину, а подбайте про безпечний простір — приберіть подалі все, що вона може розбити або зламати. Чекайте, коли напад закінчиться. До цього ніякі доводи на неї не подіють. Не кричіть на дитину, інакше напад посилиться.

Але дайте зрозуміти вашій дитині, коли вона оговтається, що така поведінка абсолютно непродуктивна і не здатна вплинути на ваше рішення. Якщо вона розлютилася через те, що ви не дозволили їй дивитися телевізор, не змінюйте свого рішення. Так само, якщо до ваших планів входила прогулянка, йдіть гуляти.

Варто дитині зрозуміти, що її напади люті впливають на вас, вона одразу ж зрозуміє, що таким чином може отримати якусь вигоду або домогтися поступки, і навмисно доводитиме себе до такого стану. Це типово для 3-4-річних дітей, у вихованні яких було припущено помилок. Просто дайте собі настанову, що у вашої дитини спалахів люті не буде, і поводьтеся таким чином, немовби ви про такі речі навіть нічого не чули. Якщо ж усе-таки спалах відбувся, розцініть це як випадковий епізод і знайдіть помилку в своїй поведінці. Давайте розберемо це на прикладі.

Мама розмовляє з колегою, яка прийшла відвідати її і розповісти нро останні нодії на роботі. Під час розмови 3-річна донька підходить до мами і просить її дістати корм для рибок, до якого дівчинці не дотягнутися. Мама відмовляється це робити саме зараз і продовжує бесіду. Дівчинка починає смикати маму за рукав, за спідницю, але мама, злегка ляснувши її, знову повертається до бесіди. Дівчинка підходить до полиць, де стоїть банка з кормом. Їй не вдається дотягнутися до банки, вона починає кричати і розкидати все, що потрапляє до рук. Коли спалах люті у дитини минув, мати дала все-таки доньці цю злощасну банку, чого у жодному разі не можна було робити, оскільки це однозначно свідчило про здобуття дівчинкою перемоги. У чому мамина помилка? Їй слід було звернути увагу на дівчинку на самому початку інциденту, зрозуміти, що їй дійсно важливо погодувати рибок, і допомогти.

Дитина поки що дуже мала, щоб розуміти, «що таке добре і що таке погано», але вона підростає. Мине час, і вона навчиться розуміти і ваші почуття, і ваші права, пам’ятати ваші повчання і передбачати наслідки своїх дій. І тоді усвідомлено вибиратиме — слухатися вас або робити все по-своєму. Якщо дитина відчуватиме вашу любов, підтримку, вона захоче радувати вас, а отже, поводитиметься відповідно до ваших настанов. Якщо ж вона відчуватиме на собі ваш тиск, не розумітиме вас, не відчуватиме вашого тепла і любові, вона вирішить, що ви її не любите, тому немає чого і старатися — все рівно ви завжди незадоволені нею. Якщо до 3 років дитина не відчуває потреби у вашому схваленні, уникає спілкування з вами і не впевнена в тому, що ви її любите, це означає, що ви позбулися підґрунтя, на якому базується «будівля дисципліни».