Дата публикации записи:

22 Ноябрь, 2013 в 14:55

Як зробити так щоб дитина не вередувала. Заспокійливі вправи

Мильні бульбашки

Ми з Олексієм і його товаришем Тимофеєм збираємося залишати пляж. Хлопчики передчувають довгу і приємну спільну прогулянку лісом. І раптом в останній момент з’ясовується, що у мами Тимофія сьогодні інші плани, тому нам доведеться повертатися різними дорогами. Я відчуваю миттєву досаду — я теж розраховувала поговорити з подругою. Але якщо мені швидко вдається «упокорити хвилювання пристрасті», то Олексій і Тимофій у розпачі, не піддаються на жодні домовленості. Тоді я прошу маму Тимофій затриматися на п’ять хвилин і говорю таємничим голосом: «Хлоп’ята, якщо ви припините плакати, я відкрию вам великий секрет». Ревище стихає, ми відходимо в сторону, сідаємо під високою сосною, і я починаю:

— Мій секрет називається «Мильні бульбашки». Уявіть собі, що вам образливо, як зараз, і робити нічого не хочеться, а хочеться тільки плакати. Як бути? Необхідно видути з себе образу. Набираємо в груди якомога більше повітря, складаємо пальці кілечком і уявляємо собі, що видуваємо велику різнокольорову мильну бульбашку, яка поволі спливає і відносить геть вашу образу. Ну ж бо! Спробуйте! Уявіть собі ваші несправжні бульбашки. Яких вони кольорів? У мене, наприклад, рожева.

Олексій. У мене чорна, адже в ній моя образа.

Тимоша. А у мене зелена!

Я.    Овва! У Тимофія образа, здається, минає. Спробуйте ще.

Олексій. У мене червона!

Тимоша. А у мене оранжева!

Я.    А в моїй бульбашці знаходиться багато золотих рибок, і вони махають хвостиками.

Тимоша. А в моїй багато машинок, і вони гудуть.

Олексій. А в моїй багато маленьких вертольотиків і самольо-тиків.

Я.  А в моїй морозиво!

Олексій. А в моїй я сиджу за столом і їм морозиво. І мені смачно!

Я.    А в моїй каруселі!

Тимоша. А в моїй ми з Олексієм катаємося на каруселі!

І так далі.

Зрозуміло, через 5-10 хвилин ми прощаємося в позитивному настрої. Можливо, ми трохи засмучені від того, що прогулянка не вдалася, але ми пригадали найприємніші моменти з минулого, придумали багато спільних розваг на майбутнє і переконалися, що, незважаючи на маленькі невдачі, життя в цілому — приємна штука.

Корона

Цю вправу попросив мене придумати сам Олексій. Одного разу ми з ним пішли гуляти і відійшли вже досить далеко, коли він раптом пригадав, що залишив удома одну дуже важливу машинку. Оскільки я несла дві великі сумки і була обмежена в часі, то повертатися мені зовсім не хотілося, про що я і сказала досить чітко. «Про машинку необхідно було пам’ятати, коли ми збиралися. А ти натомість бігав, галасував і всім заважав. Якщо ми зараз повернемося додому, то гуляти більше не вийдемо». Зрозуміло, Олексій розплакався. Я запропонувала йому надувати «мильні бульбашки». Він відмовився і продовжував вимагати машинку. Я ще раз повторила, що повертатися за машинкою ми не можемо, і порадила зробити «Гору», щоб упорядкувати думки. Тоді Олексій заявив: «Якщо вже робити вправу, то королівську, з короною». Мені здається, я зрозуміла, що він мав на увазі. І розповіла таку історію: «Уяви собі, що на землі біля твоїх ніг лежить золота корона. Ти нахиляєшся, береш її до рук і надягаєш на голову. І відчуваєш, як вона(?) наповнює всього тебе золотим світлом любові. Ти відчуваєш, як тебе люблять і мама, і тато, і бабуся … (перераховуються всі родичі та знайомі). Як тебе любить сонечко, ліс, і вода в річці, і вітер… і весь світ. Проведи долоньками по рукам ногам, неначе по ним струмують золоті промінчики від корони. Тепер ти бачиш і відчуваєш навколо себе золотий ореол любові, який залишиться з тобою назавжди і захищатиме тебе».

Це спрацювало. Олексій абсолютно задоволений, і ми з ним чудово погуляли. Але чому він захотів історію саме про корону? Я вважаю, справа в тому, що в нашому з ним протистоянні він програв (причому це відбулося через абсолютно об’єктивні причини, я зовсім не намагаюся за всяку ціну наполягти на своєму, і, звичайно, мені простіше поступитися, ніж влаштовувати скандал через нісенітницю). Але в цій ситуації я йому відмовила, при цьому ще звинуватила його, і він хотів переконатися, що його як і раніше люблять, що сварка не зіпсувала наших стосунків назавжди. Історія про корону допомогла йому це відчути і примиритися з невдачею.

До речі, подібні почуття часто переживають дорослі люди. Чоловік однієї моєї подруги досить довго сприймав кожну подружню сварку як повний крах і розрив стосунків, поки одного разу на запитання: «Ти хочеш розлучитися?» — не почув у відповідь: «Якби я хотіла розлучитися, мені було б все одно, куди ти кладеш свої брудні шкарпетки!»

Веселка

Ця вправа продовжує вправу «Корона». Попросіть дитину заплющити очі та уявити собі веселку, яка торкається її і дарує їй якісь переживання. При цьому можна взяти аркуш паперу, фарби і пензлик і намалювати веселку.

  • Червоний, як вогонь, дає відчуття сили.
  • Оранжевий, як іскорки,— радість.
  • Жовтий, як сонце, як курчата або кульбаби,— тепло і любов.
  • Зелений, як трава, — спокій.
  • Блакитний, як вода, — прохолода.
  • Синій, як небо,— відчуття польоту.
  • Фіолетовий, як ніч, — таємниця і пригоди.

Зрозуміло, у вас можуть бути свої кольори та свої асоціації. Усі ці вправи можна як завгодно варіювати, вони розраховані на те, щоб спонукати вас і дитину до фантазій та спільної творчості.

Гора

Ця вправа дуже добре підходить для того, щоб заспокоїти дитину, яка дуже поспішає і метушиться або засмучена через невдачу.

«Розстав ноги ширше. Міцно уприся ними в землю. Відчуй, як надійно ти стоїш на землі. Випрями спинку, відчуй, як твоєї маківки торкається сонечко. Склади долоні перед грудьми. Натисни долонею на долоню, відчуй, який ти сильний. Тепер повільно, дуже повільно підніми руки вгору і через сторони опусти вниз. Запевняй себе: „Я — гора. Я — великий і сильний. Мені нікуди поспішати. Рано чи пізно у мене все вийде“».

Попросіть дитину, щоб вона робила цю вправу якомога повільніше. Коли я була маленька, вихователі в дитячому садку любили влаштовувати змагання «хто швидше» — з’їсть весь суп, одягнеться на прогулянку тощо. Проте відтоді темп життя так змінився, що зараз корисно влаштовувати змагання «хто повільніше». Наприклад, «хто довше чиститиме зуби».

Дерево

Дитина стоїть на одній нозі, підігнувши другу. (П’ята правої ноги упирається в коліно лівої або навпаки.) Руки вгору і дещо в сторони (ви можете притримувати її за кисті).

«Уяви собі, що ти дерево, яке пустило коріння глибоко в землю. Ти п’єш воду із землі, а твої гілочки тягнуться до сонця. Ось налетів вітер (ви похитуєте дитину з боку убік). Він гне дерево, але не може його зламати. Тоді вітер вирішив подружитися з деревом. І тепер вони разом танцюють».

Воїн

Вправа для дітей, які зіткнулися з труднощами, не упевнені у своїх силах.

«Стань так, щоб одна нога була попереду другої. Відчуй, як впевнено ти стоїш на землі. Випрями спину. Відчуй сонечко маківкою. Склади руки перед грудьми. Натисни долонею на долоню. Відчуй, який ти сильний. Поволі піднімай руки вперед, потім розведи їх в сторони, неначе ти стоїш у воді або розламуєш стіну. Скажи собі:

„Я сильний. Я росту. Я стаю сильнішим щодня. Рано чи пізно у мене все вийде“».