Дата публикации записи:

13 Июнь, 2014 в 12:47

Як спілкуватися з донькою-підлітком

Притчею во язицех стало твердження, що батьки не розуміють підлітків. І ця, і інша сторони ще до початку цього «страшного перехідного періоду» психологічно починають себе до цього готувати. Дійсно, правильна підготовка дозволяє уникнути більшості конфліктних ситуацій.

У цей період організм дівчинки постійно зазнає змін, які вона може сприймати дуже хворобливо. Не жартуйте над нею навіть з любов’ю. Оскільки всі відчуття її загострені, вона може це сприйняти як образливе зауваження.

Не вважайте, що її проблеми вигадані. Пригадайте себе в цьому віці, тоді ви зовсім інакше дивилися на взаємини з подругами та однолітками і ще не навчилися но-філософськи ставитися до життя і себе.

Зробіть над собою зусилля — подивіться на свою дочку як на маленьку жінку і не розмовляйте з нею як з нетямою, менторським тоном. Запевняю вас, через рік-другий вона ще не раз здивує і вразить вас своєю проникливістю, але ця проникливість формується саме зараз. Ваших повчань вона або не чує, або сприймає їх як ще одну можливість для того, щоб віддалитися від вас під приводом нерозуміння. І справді, нотації дратують, тому що доньці здається, що її просто не розуміють, їй неприємні постійні напучування, і це стає причиною охолодження взаємин із матір’ю і віддалення від неї.

Не сприймайте себе в цей період як єдиний привід для поганого настрою у вашої доньки.

Якщо донька не ділиться з вами своїми переживаннями, це не означає, що вона перестала вам довіряти. Можливо, вона збентежена або розгублена.

Якщо вона «якась не така», збуджена й напружена — це також не означає, що проблема полягає у вас,- можливо, дівчинка засмучена через те, що посварилася з ровесниками.

Якщо вона щось вам розповіла, сформулюйте резюме її «промови» для того, щоб вона переконалася: ви її зрозуміли правильно.

Дочекайтеся моменту, коли можна поговорити щиро. Це краще, ніж програмна заява: «Нам слід поговорити про твою поведінку, яка…» Довірча розмова, якщо ви зумієте на неї перейти, забезпечить вам кращі результати. Пам’ятайте, що довгі батьківські нотації — це ліки, які тільки посилюють хворобу: що більше приймаєш, то менше ефекту. Діти не люблять прописних істин.

Якщо ви все-таки вважаєте, що донька непробачно грубо поводиться з вами, то спробуйте «провести в життя» метод логічної послідовності: якщо ти поводишся так стосовно мене, то не чекай і від мене нічого хорошого, коли тобі знадобиться моя підтримка; ми планували сьогодні відправитися за покупками, але ти своєю поведінкою настільки зіпсувала мені настрій, що, ми, мабуть, займемося генеральним прибиранням тощо.

Радійте, якщо вона вам довіряє. І не видавайте її секрет нікому, якщо донька про це попросила. Те, що ви порушили обіцянку, обов’язково снливе на поверхню в неслушний момент. Підлітки дуже хворобливо переживають обман, а найголовніше — донька може дійти висновку, що вам взагалі не варто довіряти.

Дотримуйтеся золотої середини. Діти не люблять, коли їх опікають. Але вони ображаються, якщо батьки не цікавляться їхніми справами і ні про що не запитують, і роблять висновок, що батькам байдужі їхні проблеми. Тому намагайтеся тактовно контролювати своїх дітей. Переглядайте книги і журнали, які вони читають. Запитуйте про те, що відбулося в класі, як прокоментувала події класна керівниця. Виявляйте цікавість до їхніх друзів і в жодному випадку не критикуйте їх.

Головний конфлікт вікового періоду

Кожній дівчинці в період становлення хочеться робити щось корисне, впливати на хід подій, з одного боку. З другого боку, усередині неї відбувається глибокий процес душевної роботи: яка я? як хочу прожити життя? до чого прагну? Конфлікт між потребою належати до якоїсь групи і потребою бути визнаною як унікальний індивідуум — головний конфлікт отроцтва.

Утім, будь-якій людині хочеться бути в соціумі — належати до якогось співтовариства, групи людей, а дівчинка-підліток, як ми вже говорили, вибудовує складну систему взаємин. Але при цьому вона вже розуміє і відчуває свою відособленість у стосунках із батьками. Якщо бажання бути в групі однолітків за будь-яку ціну переважає, то дівчинка ризикує втратити свою індивідуальність.

Пом’якшити цей процес може мудра і тактовна мама, яка пояснить доньці, що можна бути такою, як однолітки,- у зачісці, одязі, і при цьому зберегти свій стиль і смак. Боротьба за право бути самостійною і дорослою більшості дівчаток дається насилу. Зачіска і макіяж, кільця в носі і молодіжний сленг можуть дратувати батьків дуже сильно, але не це зараз головне. Наші доньки поводяться таким чином тому, що шукають свій власний образ, свій індивідуальний стиль.

Сприймайте зачіску «ірокез» і сині нігті як тимчасове явище. Головне — в тому, щоб вона і ви говорили без взаємних образ і грубощів і вміли з гідністю виходити з конфліктів. Період пошуку себе, який інколи пов’язаний з деякими «крайнощами», рано чи пізно закінчиться, але цей процес буде набагато успішнішим, якщо ми будемо терпимі, терплячі і справедливі стосовно доньки.